روش های بصیرت افزایی ۲

b4c198d9d184bf1e54db9cda1a27ac0f_L

شناخت و بینش بر مبنای حق – اسلام شناسی و جهان بینی توحیدی

امام علی علیه السلام می فرماید حق را بشناس اهل آن را خواهی شناخت. اصولا بصیرت چیزی جز شناخت حق و اهل آن نیست و البته این امر گاهی بر انسان مشتبه می شود و خصوصا در زمان فتنه نمی توان به سادگی آن را تشخیص داد. و راه این شناخت، تربیت نفس و فکر خویش است، به صورتی است که همواره اصول و مبانی مکتبی و منطقی را در هر رویدادی در نظر بگیرد و همه چیز را بر این پایه قرار دهد. با این استمرار و ملکه حتی در مواقع سخت و دشوار فتنه تشخیص حق و حرکت بر مبنای بصیرت بر این شخص ساده و دست یافتنی خواهد بود. بسیاری از مردم در یک فرآیند، به بصیرت دست می یابند، زیرا بصیرت از اموری نیست که ناگهان تحقق یابد، بلکه در یک فرآیند با علل و عوامل مختلف در انسان پدیدار می شود.

اصولا انسان مومن و متقی از نظر قرآن کسی است که درک درستی از وقایع جاری جهان و جامعه داشته باشد و آن را براساس حقایق هستی تحلیل کند و مسیر درست را بشناسد و برپایه آن بر وقایع جامعه وجهان تاثیرگذار باشد.[۱]

تکیه بر اصول و معیارها به جای افراد و شخصیت ها

باید اشخاص را با حق بشناسیم نه این که حق را با اشخاص؛ زیرا ملاک ارزیابی همه ما همان حق و حقیقت است. معروف است که امام علی علیه السلام در میان جنگ جمل به شخصی که در شناخت حق و باطل درمانده بود و نمی دانست که حق با علی است یا همسر پیامبر فرمودند: أعرف الحق تعرف أهله و اعرف الباطل تعرف أهله.

افزایش دانش و آگاهی و اطلاعات

بی تردید هر چه علم و آگاهی در جامعه بیشتر باشد شناخت حق و باطل آسان تر خواهد بود. قیام امام حسین(ع) نیز به خاطر این بود که مردم را از گمراهی بیرون آورد و بدین سبب ایشان منزل به منزل برای مردم خطبه می خواند تا فهم و درک مردم آن زمان را ارتقا و بهبود بخشد و این نکته در زیارت اربعین نیز تاکید شده است که برای نجات مردم از جهالت، نهضت حسینی برپا شده است. گروه های طاغوتی مثل رژیم قبلی ایران تلاش می کردند تا مردم را در ناآگاهی و فقر فکری قرار دهند و از این طریق مردم متوجه حق نخواهند شد و براحتی می توان باطل را برای آنان در لباس حق جلوه داد و به محض اینکه رهبران انقلاب و در راس آنان حضرت امام(ره) مردم را آگاه کرد روحیه حق طلبی مردم احیاء شد و نظام طاغوت را برچیدند.

دوری از دنیاگرایی و آلوده نشدن به مادیات دنیوی

این عامل از مهمترین عوامل کاهش و افزایش بصیرت است. بسیاری از افراد به خاطر پُست ، مقام و ثروت دنیوی نمی خواهند و نمی توانند هرگز بصیرت واقعی داشته باشند و این حالت شامل هم عوام و هم خواص مردم می شود.

حبیب بن مظاهر، هرگز دل به دنیا نبست و در رکاب فرزند رسول خدا(ص) تا آخر ایستاد، اما عمر سعد، علی رغم این که در سوابقش دارای شخصیتی مطلوب بود، وعده ملک ری، وی را وسوسه کرد و در صف لشکریان یزید قرار گرفت؛ پس می توان گفت دنیاگرایی جزء اساسی ترین عوامل نداشتن شناخت و بی بصیرتی در انسان هاست.

اگر مسلمانان صدر اسلام، زراندوزی، پست و مقام، ترس و در یک کلام دنیاطلبی خود را بر مسیر هدایت حضرت پیامبر(ص)، عدالت امام علی(ع)، حق‌جویی امام حسن(ع) و ظلم ستیزی امام حسین(علیهم السلام) ترجیح نمی‌دادند، امروز تاریخ بشریت شرمگین از ریخته شدن خون خدا بر زمین نبود.

توده های مردم با توجه به این که کمتر در دام حسادت، قدرت طلبی و مانند آن قرار می گیرند و دارای تقوای عملی هستند، می توانند از بصیرت سیاسی برای دست یابی به مسیر هدایت و اوج و کمال بهره گیرند.

مقام معظم رهبری به این مساله اشاره می کنند: خیلى اوقات انسان مشاهده میکند که توده‌ى مردم حقایق را از بعضى از خواص و نخبگان بهتر مى‌بینند و بهتر میفهمند؛ چون تعلقاتشان کمتر است.[۲]

دنیا طلبی می تواند شامل تمام مظاهر دنیایی از قبیل: حرص و آز، طمع، غرور، حب مال، حب جاه و مقام، حسادت، کینه ورزی نسبت به دیگران، قدرت طلبی، ترس، دروغ گویی، پیمان شکنی و… باشد.[۱] . هود آیات ۲۳ و ۲۴ و رعد آیات ۱۶ و ۱۹ وفاطر آیه ۳۵ و غافر آیه ۵۸

[۲]. بیانات مقام معظم رهبری  در دیدارمردم بوشهر در روز میلاد امام على(ع)، تیرماه ۱۳۸