پنیر واقعا خنگ می‌کند؟

139302121324296512661664
وقتی که کلسیم خون با خوردن پنیر زیاد شود، بدن برای نگه داشتن این نسبت از مغز که منبع فسفر است برداشت می‌کند و همین امر باعث کاهش فسفر مغز می‌شود، در حالیکه فسفر برای عملکرد مغز ضروری است.

به گزارش خبرگزاری صالحین تهران بزرگ، عصر ایران نوشت: یک کارشناس تغذیه معتقد است، مصرف پنیر به تنهایی واقعا باعث کاهش عملکرد مغز می‌شود.

مریم شیرمستی، اظهار کرد: پنیر حالت فشرده‌تری نسبت به سایر لبنیات از جمله شیر و ماست دارد و از همین رو حجم کلسیم در آن بسیار بالا است.

وی ادامه داد: با خوردن پنیر، مقدار زیادی کلسیم وارد بدن می‌شود که تعادل کلسیم بدن را بر هم می‌زند.

این کارشناس تغذیه با اشاره به نسبت طلایی که در بدن همواره باید بین کلسیم و فسفر برقرار باشد، خاطرنشان کرد: وقتی که کلسیم خون با خوردن پنیر زیاد شود، بدن برای نگه داشتن این نسبت از مغز که منبع فسفر است برداشت می‌کند و همین امر باعث کاهش فسفر مغز می‌شود، در حالیکه فسفر برای عملکرد مغز ضروری است.

به گفته شیرمستی، اینکه در گذشته گفته می‌شد پنیر عملکرد حافظه و سلول‌های مغز را کاهش می‌دهد و به عبارتی فرد را خنگ می‌کند، تقریبا صحت دارد.

وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر گردو منبع غنی فسفر است و از همین رو می‌تواند هنگام استفاده با پنیر، تعادل کلسیم و فسفر را در بدن حفظ کند.

این کارشناس تغذیه گفت: البته زیاده‌روی در مصرف گردو به تنهایی هم می‌تواند این تعادل را برهم بزند و از همین رو از قدیم هم گفته شده پنیر و گردو هر دو درد هستند و با هم درمان.

امام صادق(ع)  می‌فرمایند: پنیر و گردو، در هر یک از آنها دو شفا وجود دارد و اگر از هم جدا شوند، در هر یک از آنها مرض موجود است.

شیرمستی تصریح کرد: استفاده از گردو به تنهایی هم می‌تواند باعث برداشت کلسیم از استخوان‌ها برای حفظ تعادل کلسیم و فسفر شود و پوکی استخوان را در پی داشته باشد.

وی عنوان کرد: بادام هم کمی خواص گردو را دارد، اما مصرف گردو همراه با پنیر بیشتر توصیه می‌شود.

به گفته این کارشناس تغذیه، حتی در طب سنتی هم اشاره شده مصرف نان و پنیر و گردو برای شام می‌تواند خواب راحت را همراه داشته باشد، چون حاوی مقادیر زیادی کلسیم است و مغز هنگام استراحت و برای خواب به کلسیم بیشترى نیاز دارد.

در روایات اسلامی به زمان مصرف پنیر در شبانه‌روز هم اشاره شده است، چنانکه پیامبر اکرم(ص) فرمودند: “پنیر بخورید، چراکه خواب مى‌آورد و غذا را هضم مى‌کند” و امام صادق(ع) مصرف پنیر را در شب‌ و هنگام خواب مفید می‌دانند و می فرمایند: “پنیر صبحگاهان زیانبار و شامگاهان سودمند است”و نیز در حدیثی فرمودند: چه نیکو لقمه‌ای است پنیر، دهان را تر و تازه می‌کند بوی دهان را خوش می‌سازد، غذای پیشین را هضم می‌کند و برای پس از خود اشتهاآور است و هر کس آن را سر هر ماه بخورد نزدیک است که هیچ حاجت او بی‌پاسخ نماند.

پیامبر گرامی اسلام(ص) خربزه را با پنیر و خیار را با نمک میل می‌فرمود و درباره مصرف پنیر برای زنان باردار نیز فرموده است: هیچ زن بارداری نیست که خربزه با پنیر بخورد مگر آنکه کودکش خوش‌روی و خوش‌خوی شود.