چشمت را تکذیب و برادرت را تصدیق کن

139408240947052166514554

از معصوم نقلی شده که مضمونش چنین است: اگر چشمت چیزی از برادر مومنت دید اما او خودش آن را تکذیب کرد، چشمت را انکار و برادرت را تصدیق کن.

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری صالحین تهران بزرگ، سید محمد حسن مخبر در صفحه فیس بوکش نوشت:

ممکن است بگوئیم که یعنی باید اجازه بدهم مرا نادان فرض کند یا فریبم بدهد؟
اما من فکر می کنم بر اساس تربیت دینی
آسیب چنین فریب خوردنی کمتر از
آسیب رواج بی اعتمادی، بد بینی و سوء ظن
در جامعه اسلامی است.
تا شما چه بیاندیشید!
————————–
توجه موضوع مسئله در رابطه با جامعه ایمانی است.
توضیح :
۱- برای این که دقیق تر نوشته باشم مجبور شدم متن پیشین را اندکی ویرایش کنم.
۲- متن عربی و آدرس دقیق روایت :
الْعَیَّاشِیُّ فِی تَفْسِیرِهِ عَنِ الْفَیْضِ بْنِ الْمُخْتَارِ قَالَ سَمِعْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ (ع) یَقُولُ لَمَّا نَزَلَتِ الْمَائِدَهُ عَلَى عِیسَى (ع)- قَالَ لِلْحَوَارِیِّینَ لَا تَأْکُلُوا مِنْهَا حَتَّى آذَنَ لَکُمْ فَأَکَلَ مِنْهَا رَجُلٌ مِنْهُمْ فَقَالَ بَعْضُ الْحَوَارِیِّینَ- یَا رُوحَ اللَّهِ أَکَلَ مِنْهَا فُلَانٌ فَقَالَ لَهُ عِیسَى (ع) أَکَلْتَ مِنْهَا فَقَالَ لَهُ لَا فَقَالَ الْحَوَارِیُّونَ بَلَى وَ اللَّهِ یَا رُوحَ اللَّهِ لَقَدْ أَکَلَ مِنْهَا فَقَالَ عِیسَى (ع) صَدِّقْ أَخَاکَ وَ کَذِّبْ بَصَرَکَ. ( وسائل الشیعه، ج۱۲، ص ۲۹۶ )
امام صادق (ع) فرمود هنگامی که مائده بر عیسی (ع) نازل شد به حواریون فرمود: تا من اجازه نداده ام از آن نخورید. اما مردی از حواریون از آن غذا خورد. بعضی از حواریون گفتند ای روح خدا فلانی از آن خورد. عیسی (ع) از آن مرد پرسید: آیا از آن خوردی؟ مرد گفت: نخوردم. حواریون گفتند: ای روح خدا به خدا قسم که از آن خورد. آنگاه حضرت عیسی (ع) فرمود: برادرت را تصدیق و چشمت را تکذیب کن.