امام خمینی و نوروز

6b540af06c9f0a601762578a9e03a44b_L

نقش امام خمینی در گرامیداشت عید نوروز و تغییر نگاه ایرانیان به آن برجسته بوده است.

پیام‏ های نوروزی هر ساله ایشان پس از پیروزی انقلاب اسلامی که حاوی تبریک سال نو و همچنین رهنمودهای مهمی در اداره کشور بوده است، احترام نوروز را نزد مردم دوچندان کرده و توجه آن‏ها را به ایجاد تحول در حیات مادی و معنوی همراه با تحویل نوروز و نو شدن طبیعت معطوف کرده است.

امام خمینی با شمّ سیاسی بالای خویش از مناسبت نوروز برای پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی نیز سود جستند. در نوروز سال ۱۳۴۲ با پیشنهاد ایشان، عید باستانى در اعتراض به اقدامات رژیم، تحریم شد. عنوان این اعلامیه تکان دهنده که در اعتراض به سیاست‏هاى شاه صادر شده بود، این بود «روحانیت اسلام، امسال عید ندارد».

حضرت امام خمینى با این که در نوروز جلوس داشتند و تبریک مى‏گفتند و تبریک دیگران را مى‏پذیرفتند و در پیام تلویزیونى خود دعاى معروف «یا مقلب القلوب والابصار…» را مى‏خواندند، ولى از به کار بردن واژه «عید» براى نوروز امتناع مى‏ورزیدند. در اواسط فروردین ۱۳۶۲ متنی از سوی دفتر به منظور پاسخ و تشکر از تمام کسانی که به مناسبت نوروز و یوم‏الله ۱۲ فروردین برای امام تلگراف و پیام تبریک فرستاده بودند، تهیه شد. متن مزبور جهت تصویب خدمت ایشان قرائت شد. در متن کلمه عید نوروز آمده بود، امام فرمودند: عید را حذف کنید. فقط نوروز بنویسید.

منبع: کتاب «در سایه آفتاب»