تحویل انبوه ۴ نوع موشک‌‌ بالستیک به نیروی هوافضای سپاه

4e8a888bd94e7d2c10c18db923bfe560_L

انبوهی از موشک‌های بالستیک قدر، قیام، فاتح ۱۱۰ و خلیج فارس به نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تحویل داده شد

به گزارش پایگاه شجره طیبه صالحین ، با حضور سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، انبوه موشک‌های قدر، قیام، فاتح ۱۱۰، خلیج فارس و سامانه پدافند هوایی مرصاد که توسط سازمان هوافضای وزارت دفاع طراحی و تولید شده است، به نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص) تحویل شد.

سردار دهقان در جریان مراسم تحویل‌دهی این سامانه‌ها و تجهیزات موشکی، طی سخنانی در جمع خبرنگاران گفت: افتخار آفرینی فرزندان غیور و پرتلاش وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در تثبیت قدرت بازدارندگی مؤثر و افزایش اقتدار و توانایی نیروهای مسلح با جدیت و همت مثال‌زدنی ادامه دارد.

وزیر دفاع افزود: متخصصان افتخارآفرین سازمان هوافضای وزارت دفاع  با تحویل  انبوه موشک‌های بالستیک  قدر، قیام، فاتح ۱۱۰، خلیج فارس و سامانه پدافند هوایی مرصاد یک بار دیگر توان و اقتدار صنعت دفاعی را در تأمین نیازمندی‌های نیروهای مسلح به پیشرفته‌ترین تجهیزات موشکی به نمایش گذاشتند و نشان دادند تحریم‌های گوناگون و همه‌جانبه دشمنان که به‌صورت سخت گیرانه و ویژه در بخش دفاعی اعمال می‌شود، نتوانسته است کوچک‌ترین خللی در عزم و اراده آنها داشته باشد.

وی تصریح کرد: موشک‌های فاتح نشان فتح و ظفر، خلیج فارس نشان خردمندی، مرصاد نشان موفقیت، قیام نشان صلابت و  قدر نشان قدرت موشکی جمهوری اسلامی ایران در دفاع از ایران اسلامی است.

سردار دهقان در ادامه گفت: این موشک‌ها قادر است اهداف دشمن را با دقت مورد اصابت قرار داده منهدم کند و طیف متنوعی از نیازمندی‌های موشکی نیروهای مسلح را در بردهای مختلف تأمین کند.

سردار دهقان افزود: این موشک‌ها که  به‌طور کاملاً بومی توسط متخصصان وزارت دفاع طراحی، ساخت و به تولید انبوه رسیده، امروز با سرافرازی تحویل نیروهای مسلح کشورمان شد.

وزیر دفاع تصریح کرد: امروز نیروهای مسلح از سطحی از توانمندی‌های دفاعی برخوردارند که قادرند با هرنوع تهدیدی در فراسوی مرزهای جمهوری اسلامی ایران مقابله کنند و دشمنان ملت ما نیز به این قابلیت و توانمندی واقفند و تهدیداتی که اعلام می‌کنند لفاظی رسانه‌ای و برای مصرف داخلی است.

سردار دهقان در ادامه به تشریح ویژگی و قابلیت‌های هرکدام از موشک‌ها پرداخت و گفت: موشک بالستیک قدر یک‌اچ‌و میان‌برد، قیام با توانایی حمل انواع سر جنگی‌های بلاست و بارانی توانایی انهدام طیف متنوعی از اهداف را داراست و پرتاب از لانچرهای متحرک و سیلوها در مواضع مختلف و عبور از سپر دفاع موشکی با داشتن قابلیت  رادارگریزی، از مزایای این موشک‌ها محسوب می‌شود.

وزیر دفاع  افزود: موشک‌های بسیار دقیق و نقطه‌زن زمین به زمین  فاتح ۱۱۰D – و زمین به دریای خلیج فارس، در دسته نسل چهارم موشک‌های بالستیک فوق‌مدرن با سوخت قرار دارد و از معدود موشک‌هایی هستند که تا لحظه برخورد به هدف قادرند اهداف را رهگیری کرده و اصابت دقیق و مؤثری داشته باشند.

سردار دهقان در تشریح سامانه موشکی زمین به هوای مرصاد خاطرنشان کرد: این سامانه از نظر حجم کوچک، متحرک و قابل جابه‌جایی سریع و قابلیت اتصال به حلقه پدافندی کشور، ردگیری و انهدام انواع پرنده‌های دشمن  از قبیل هواپیماهای جنگنده با سرعت بالا، بالگرد، موشک‌های کروز، هواپیمای بدون سرنشین در برد متوسط و به‌صورت غیرفعال را دارد.

وزیر دفاع، تجهیز به رادار شناسایی، قابلیت کار مداوم ۲۴ساعته، امکان استقرار در ارتفاعات بسیار بلند، کشف، انتخاب و تعقیب هدف به‌صورت پیوسته و اتوماتیک را از قابلیت‌های عملیاتی سامانه مرصاد برشمرد و افزود: این سامانه با تجهیز به یک ردگیر مرئی (الکترواپتیک) قادر است عملیات مطلوبی در محیط جنگ الکترونیک انجام دهد و به‌طور پیوسته و همزمان با چند هدف درگیر شود.

سردار دهقان در پایان از مدیران و متخصصان سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع و شبکه بزرگ همکاران وزارت دفاع که با روحیه جهادی در طراحی و ساخت این سامانه‌های موشکی نقش آفرینی کرده‌اند تشکر و قدردانی کرد.
منبع : تسنیم