بسته ی محتوایی مذاکره با آمریکا

3219359f05c373d6082edb9f8112af16_L

تعامل و توسعه گرایی یا مقاومت و پیشرفت
بیان مسئله: مسئله پیشرفت در ایران همواره با دو رویکرد مطرح بوده است. رویکرد نخست معتقد است که برای پیشرفت باید با جامعه جهانی (غرب) همراه شد و تنش های سیاسی را به منظور گسترش روابط تجاری به حداقل رساند. رویکرد دیگر معتقد است انقلاب اسلامی برای نیل به اهدافی بلند شکل گرفته است و در این راه خواه ناخواه جبهه استکبار در مقابل ماست و تنها راه نیل به این اهداف مقاومت است چرا که این اهداف با اهداف آنها در تضاد است.

پیروزی انقلاب اسلامی از همان ابتدا با مواجهه جدی با آمریکا همراه بود و همواره آمریکا به عنوان ثقل تقابل ایران با مستکبران مطرح بوده است.

رابطه ایران و آمریکا دارای یک تاریخچه سیاسی در یک بستر فکری و تمدنی است. آنچه که باعث شده است رابطه ایران و آمریکا در مسایل بین الملل مورد توجه قرار گیرد عطف انقلاب اسلامی در بهمن ۵۷ بود. انقلابی که سیاسی نبود و دایه دار تمدنی بزرگ بود.

از نظر سیاسی رابطه ایران و آمریکا ابتدا از سوی آمریکا قطع شد

اختلاف ایران و آمریکا صرفا سیاسی نیست و مساله تمدنی است و اساسا در دراز مدت الگوی حکومتی جمهوری اسلامی و آمریکا هدف های متضادی را دنبال می کند و این همواره بر روابط سیاسی چیره دارد.

تاریخچه

 • کودتای نوژه که ۵۰۰ نفر از ۶۰۰ نفر عوامل آن آمریکایی بودند
 • پناه دادن به شاه
 • ماجرای ۱۳ آبان و تسخیر لانه جاسوسی (۴۴۴ روز)
 • کشف اسناد مبنی بر توطئه های گسترده علیه ایران: تلاش برای متوقف نمودن انقلاب، ارتباط با بنی صدر و ….
 • قطع رابطه توسط آمریکا
 • مذاکره برای آزادی گروگان ها +: بهزاد نبوی پای مذاکره با آمریکا رفت و در نهایت آمریکا به هیچ کدام از تعهدات خود عمل نکرد.
 • بلوکه کردن اموال ایران
 • حادثه طبس
 • کمک به عراق +
 • مک فارلین +
 • طرح مذاکره مستقیم با آمریکا توسط مهاجرانی معاون رئیس جمهوری وقت ۱۱ ماه پس از رحلت امام
 • او در زمان پیشنهاد یاد شده، معاونت ریاست جمهور و ریاست کمیسیون فرهنگی – اجتماعی شورای عالی امنیت ملی را بر عهده داشت. وی در پاسخ به اعلان آمادگی جیمز بیکر وزیر امور خارجه وقت آمریکا برای مذاکره با مقامات ایرانی ضرورت مذاکره مستقیم با آمریکایی ها را به مسئولان کشور یاد آور شد و از آنان خواست با قبول مذاکره به سالها سرگردانی در وادی شعارها پایان داد.
 • روی کار آمدن دولت اصلاحات
 • سیاست تنش زدایی دولت اصلاحات و خوشحالی دولتمردان آمریکا
 • استانلی روم معاون سازمان امنیت ملی آمریکا: « آنچه تا کنون همه تحرکات ما را برای براندازی جمهوری اسلامی با ناکامی مواجه کرده، اعتقاد مردم ایران به ولایت فقیه است. ولایت فقیه و میزان برد احکام آن برای ما و گنجینه های اطلاعاتی ما ناشناخته مانده! ما نا امید نیستیم، خوشبختانه احزاب و آدم های تازه نفسی در ایران در یک حرکت جمعی با ظرافت این خار را از چشم ما بیرون می کشند» (۲ اردیبهشت ۸۰)
 • مواضع آقای خاتمی درباره غرب: « به اعتقاد من، ما نباید به تشنجات بین المللی دامن بزنیم و رفتاری داشته باشیم که در این مورد ایجاد شبهه کند. ما می خواهیم در جامعه بین المللی تشنج نباشد. یا لااقل به کمترین حد ممکن برسد. از سوی دیگر، ما همواره آماده تشنج زدایی در همه مجامع بین المللی هستیم.»
 • روی کار آمدن دولت احمدی نژاد: دولت نهم و دهم با سیاست خارجی فعال وارد عرصه شد و تلاش کرد که قدرت نرم جمهوری اسلامی را با مقاومت در برابر غرب افزایش دهد. اما نسبت به مذاکره با آمریکا رویکرد دولت اینگونه است که هم اکنون جمهوری اسلامی در موضع قدرت است و اکنون می توان از این موضع با آمریکا مذاکره نمود و حق خود را بگیریم.

دلایل سازش

دلایل مقاومت

پر هزینه بودن مقاومت

هیچ سیاستی بی هزینه نبوده است و حتی سیاست سازش نیز مستلزم تعدیل اهداف است. هیچگاه موفقیت و رسیدن به اهداف متعالی بدون هزینه نبوده است.

مذاکره با آمریکا مانند مذاکره و برقراری ارتباط با دیگر دولت هاست بنا براین همان گونه که مقام های جمهوری اسلامی ایران با دیپلمات ها و سیاسیت‌مداران سایر کشورها به مذاکره می نشینند مذاکره با مقام های آمریکایی نیز باید در دستور کار نظام دیپلماسی ایران قرار بگیرد.

مذاکرات بین کشورها که امروزه عادی است مبتنی بر رفتار طرفین است و هر کشور نسبت به اهداف و رفتار کشور مقابل رابطه خود را تنظیم می کند که از تخاصم، دیپلماسی سیاه تا تعامل و … متغیر است. تنش های سیاسی و فکری بین ایران و آمریکا قطعا با سایر کشورها متفاوت است.

نفس مذاکره با آمریکا نیز خود دارای بار معنایی است و که نشانگر این است که بالاخره جمهوری اسلامی با پشتوانه ۳۰ سال مقابله با آمریکا حاضر شد پای میز مذاکره بیاد و این خود یعنی شکستن مقاومت ایران

ضمیمه شماره۴

مذاکره و بهبود رابطه با آمریکا تحرک دیپلماسی ایران را در مقیاس جهانی و منطقه ای افزایش می دهد، زیرا بسیاری از کشورهای منطقه و جهان به دلیل فقدان رابطه میان  ایران  و آمریکا محدودیت هایی را برای گسترش و تعمیق روابط خود با ایران اعمال می نمایند.

ماهیت دیپلماسی ایران با آمریکا متضاد است و مذاکره با آمریکا مستلزم عدول از ماهیت است. هدف آمریکا از مذاکره تعدیل این نگاه جدید در جامعه جهانی است و نفس یک مذاکره این نگاه را تغییر نمی دهد.

ضمیمه شماره۳

با برقراری مناسبات سیاسی و دیپلماتیک میان ایران و آمریکا، محدودیت های ناشی از اعمال تحریم های آمریکا برداشته می‌شود و سرمایه گذاران آمریکائی درتمام زمینه‌ها به ویژه صنایع به انرژی ایران سرمایه گذاری خواهند کرد و این مساله اقتصاد کشور را از معضلات موجود رهایی بخشیده، اقتصاد بیمار کنونی را شکوفا می کند.

آمریکا هیچگاه ایران اسلامی را نمی پذیرد و هدف خود از برقراری روابط را تغییر در نگرش ایران می بیند و گرنه نفس مذاکره و رابطه با آمریکا مشکلات تحریم و … را حل نمی کند.

مقوله اصلی در روابط ایران و آمریکا تغییر یک رویه است. در ضمن راه حل مشکلات اقتصادی با رابطه با آمریکا لزوما حل نمی شود. رسیدن به اقتصاد پایدار مستلزم خودبنیاد بودن آن است که تحریم باعث شده است که این موضوع در ایرن مورد توجه قرار گیرد.

ضمیمه شماره۴و۱و۵و۶و۷

با مذاکره و برقراری رابطه با آمریکا، توطئه‌های این کشور علیه جمهوری اسلامی ایران متوقف خواهد شد و سیاست خصمانه اش علیه ایران فروکش خواهد نمود زیرا واشنگتن هر گونه دستاویزی را برای ادامه  سیاست های فعلی‌اش از دست خواهد داد.

سیاست خصمانه آمریکا به دلیل عدم وجود رابطه نیست که با برقرار رابطه حل شود. سیاست خصمانه و عدم رابطه خود دلایل سیاسی و گفتمانی دارد که با تغییر آنها موارد بعدی قابل بحث است.

ضمیمه شماره۲

اختلافات موجود میان ایران  و آمریکا ناشی از سو تفاهم است که همگی با شروع مذاکرات به راحتی حل و فصل خواهند شد.

این نگاه بسیار سطحی است. اختلافات فی مابین فراتر از یک سوء تفاهم است حتی برخی از این اختلاف به عنوان جنگ تمدن ها یاد کرده اند. حمله به هواپیمای مسافر بری، لشکر کشی نظامی به طبس، طراحی فتنه های مختلف علیه جمهوری اسلامی و … هیچگاه ناشی از یک سوء تفاهم نیست.

ضمیمه شماره۸

با مذاکره و برقراری رابطه میان آمریکا و ایران مشکلات سیاسی امنیتی، اقتصادی منطقه ای و بین المللی ایران برطرف خواهند شد. و ادعاهای ارضی سایر کشورها به ویژه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و امارات در خصوص جزایر تنب بزرگ و کوچک و ابوموسی پایان می یابند.

آمریکا خود دچار این مشکلات هست و صرف رابطه با آمریکا نمی تواند حلال همه مشکلات یاد شده باشد.

همانطور که در بالا گفته شد باصطلاح حل این مشکلات منوط به تغییر دیدگاه جمهوری اسلامی است که پاک کردن صورت مسئله است تا حل آن.

در مسئله هسته ای که ایران به صور یکجانبه اعتمادسازی نمود آمریکا هیچ کرنشی نشان نداد و حتی ادعا کردند که دانشکده های فیزیک هسته ای هم باید تعطیل شوند.

ضمیمه شماره۴

بهبود روابط با آمریکا، زمینه را برای بیان نظرات جمهوری اسلامی در خصوص صلح خاورمیانه و ماهیت غاصبانه حکومت صهیونیستی فراهم می آورد و رابطه ایران با اتحادیه اروپا را گسترش خواهد داد. چرا که عادی شدن روابط ایران و ایالات متحده آمریکا موجب ارتقای سطح مناسبات ایران و اروپا و ژاپن و سایر متحدین آمریکایی می شود.

پیوند آمریکا و اسرائیلی پیوندی عمیق است به گونه ای سخت می توان گفت که آیا اسرائیل وابسته آمریکا است یا اسرائیل وابسته به آمریکا. نامزدهای انتخابات های ریاست جمهوری پول های انتخاباتی خود را از لابی های صهیونیستی دریافت می کنند و تمام رئیس جمهورهای آمریکا امنیت ملی آمریکا را با منافع اسرائیل گره زده اند و جدایی این دو کشور تنها هنگام سقوط نظام آمریکا امکان پذیر است.

در ضمن امروز جمهوری اسلامی توانسته است در مجامع بین الملل سوالاتی جدی پیرامون برخورد دوگانه غرب با ایران و اسرائیل را مطرح کند.

در  نهایت اروپا و آمریکا هیچگاه خواهان قطبی مقتدر و مستقل در خاورمیانه نخواهد بود و همواره سعی در تضعیف این قطب خواهد بود.

ضمیمه شماره۴و۷

آمریکا ستیزی ربطی به عملکرد آمریکا ندارد، بلکه ابزاری است برای پیشبرد یک سری سیاست‌ها ظرف سال های گذشته. این سیاست آمریکا ستیزی دمار از منافع ایران در آورده است. آنقدر منافع ایران را له کرده است که آدم نمی‌داند از کجا شروع کند. (صادق زیبا کلام – مناظره با ابیانه)

عملکرد آمریکا نسبت به ایران غیر قابل انکار است. اما این ادعا که ایران می خواهد برای پیشبرد سیاست های داخلی خود آمریکا را به عنوان دشمن فرضی مطرح کند غیر قابل پذیرش چرا که حق همیشه همراه با باطل بوده است. وقتی انقلاب اسلامی با یک نگاه متفاوت به عرصه سیاست قد علم می کند قطعا کسانی علیه آن خواهد ایستاد.

ضمیمه شماره۸و۱و۳

آمریکا ستیزی جزء ذات انقلاب ما نبوده است و یک سری ملاحظات سیاسی و حکومتی باعث شده که این امر به وجود آید.  (صادق زیبا کلام – مناظره با ابیانه)

استکبار ستیزی، استقلال و آزادی جزو لاینفک انقلاب اسلامی است و همواره آمریکاه به عنوان مصداق بارز استکبار جهانی مطرح بوده است که نمود بارز آن را می توان در ۱۶ آذر ۳۲ مشاهده نمود. امام خمینی (ره) به خاطر اعتراض به لایحه آمریکایی کاپیتولاسیون دستگیر و تبعید شد. ادبیات انقلابی دوران ستم شاهی مملو از نفرت علیه آمریکاست.

مصدق و احمد قوام با مذاکره توانستند حقوق ایران را بگیرند (اصغر زاده- مناظره با شریعتمداری)

پژوهشگران بر سر اینکه اولتیماتوم و فشار آمریکا و سازمان ملل متحد بر تصمیم استالین برای خروج از ایران بیشتر تاثیر داشت یا سیاست ورزی قوام اختلاف نظر دارند. البته احمد قوام در مذاکرات خود قول واگذاری امتیاز نفت شمال را داد و هنری در این مذاکره دیده نمی شود.

برخورد آمریکا با دولت مصدق و کودتای ۲۸ مرداد نتیجه مطلوبی برای رویکرد مصدق نیست.

ضمیمه شماره۴

می‌‌توان تقابل میان ایران و غرب را به تعامل تبدیل کرد یعنی هر دو طرف سود کنند.

با توجه به اینکه تقابل ایران و آمریکا در نگاه گفتمانی متضاد است تعامل این دو غیر قابل ممکن است مگر تغییر در رویه های اساسی یا فروپاشی گفتمانی یکی از طرفین

الان رابطه ما با آمریکا دیگر رابطه گرگ و میش نیست و رابطه گرگ و شیر است و باید از موضع قدرت مذاکره کنیم و حق خودمان را بگیریم

وقتی که گرگ به زور حق را گرفته است با مذاکره کوتاه نمی آید بلکه باید به زور از دهان او گرفت.

نکات:

نگاه ما به مقوله پیشرفت متفاوت است با نگاه غربی به پیشرفت (توسعه گرایی) پیشرفت در نگاه انقلاب اسلامی تنها در حوزه تکنولوژی و … نیست. تقویت ایمان، خداگرایی، حاکمیت الله و … جزو پیشرف محسوب می شوند

اگر هم قرار است پیشرفتی باشد تنها از راه مقاومت است.

نمونه دفاع مقدس همواره نمونه ای درخشان از یک الگوی موفق از مقاومت است که شناخت دقیق این الگوی موفق می تواند موثر باشد.

نصرت الهی همواره در ایمان به خدا بوده نه اتکا به طاغوت

مقاومت است که موجب می شود دارای استقلال اقتصادی شویم و این استقلال موجب ثبات اقتصادی خواهد شد.

عدم نگاه ماکیاولی و منفعت گرایانه؛ حتی اگر برای ما منفعت هم نداشت مقابل ظالم می ایستادیم.

می توان در کرسی ها مطالبات ذیل را مطرح نمود:

کاهش وابستگی بودجه به نفت و افزایش درآمدهای مالیاتی

استفاده از بازار آمریکای لاتین

توسعه حمل و نقل ریلی به منظور ایجاد پتانسیل برای کشورهای جنوب آسیا که بتوانند کالاهای خود را از طریق ناوگان ریلی ایران به شمال اروپا منتقل کنند چرا که بهینه ترین حالت برای این کشورها انتقال کالا از ایران است.

در مباحثات همواره باید در زمین خودمان بحث کنیم و همواره سعی کرد که مبنای صحبت حرف های اصیل انقلابی باشد.

 

ضمیمه شماره ۱ – فهرست تحریم های علیه ایران

 

 • دولت کارتر علاوه بر انجام یک سری اقدامات دیپلماتیک تصمیم گرفت تا از فشارهای اقتصادی نیز برای به زانو در آوردن حکومت انقلابی ایران استفاده کند. کارتر در روز بیست و یکم آبان، دستور قطع خرید نفت از ایران را صادر کرد و از آن تاریخ به بعد تحریم و محاصره اقتصادی ایران یک لحظه نیز قطع نشد، بلکه روز به روز افزایش پیدا کرد.
 • در سال ۱۹۹۵ (۱۳۷۴ شمسی) بیل کلینتون رئیس جمهوری آمریکا دستور داد که شرکت‌های آمریکایی از سرمایه گذاری در صنعت نفت و گاز ایران و تجارت با ایران خودداری کنند
 • در همین سال، کنگره آمریکا قانونی را تصویب کرد که به موجب آن، دولت آمریکا موظف شد که شرکت های خارجی را که بالای بیست میلیون دلار در سال در بخش انرژی ایران سرمایه گذاری کرده اند، تحریم کند. این قانون در سال ۲۰۰۶ به مدت پنج سال تمدید شد.
 • در اکتبر ۲۰۰۷(سال۱۳۸۶)، واشنگتن چند بانک ایرانی را تحریم کرد و سپاه پاسداران را به عنوان گسترش دهنده سلاح های کشتار جمعی معرفی کرد.
 • وزارت خزانه داری آمریکا، بر اساس قانون تحریم تجاری، ۲۰ شرکت نفتی و شرکت پتروشیمی تحت کنترل حکومت ایران را از ادامه تجارت با آمریکا محروم کرد.
 • اسامی نهادهایی که در روز پنجشنبه، ۲۵ اکتبر ۲۰۰۷ ازطرف وزارت خزانه دار ی آمریکا مورد تحریم قرار گرفتند به شرح زیر است:
 • بانک صادرات ایران (همه شعب خارج از کشور این بانک به همراه شعبه مرکزی آن)
 • سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
 • سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران – نیروی قدس
 • وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران
 • بانک ملی (همه شعب خارج از کشور این بانک به همراه شعبه مرکزی آن)
 • بانک کارگشایی (تهران – خیابان مولوی – میدان محمدیه – پلاک ۵۸۷)
 • بانک ملی ایران ZAO (مسکو – روسیه)
 • بانک ملی – مسئولیت محدود (لندن – بریتانیا)
 • بانک آریان (پروژه معاملاتی مشترک میان بانک‌های صادرات و ملی – کابل – افغانستان)
 • بانک ملت (همه شعب خارج از کشور این بانک به همراه شعبه مرکزی آن)
 • MELLAT BANK SB CJSC (ایروان – ارمنستان)
 • بانک بین‌المللی پرشیا – مسئولیت محدود (بریتانیا)
 • نهادهای وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی:
 • قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا
 • منطقه نظامی پارچین
 • شرکت «نفت شرق – کیش»
 • قرارگاه سازندگی کربلا
 • شرکت مهندسی سپاساد
 • قرب نوح
 • شرکت عمران ساحل
 • شرکت مهندسین مشاور ساحل
 • موسسه حرا
 • قرارگاه سازندگی قائم
 • تیر ۱۳۸۷ – ۴ گروه صنعتی دیگر در ایران مشمول تحریم‌های آمریکا شدند:
 • مجموعه صنایع شهید ستاری
 • هفت تیر
 • گروه صنایع مهمات و متالورژی
 •  صنایع شیمی پارچین
 • در ۲۴ ژوئن ۲۰۱۰، کنگره آمریکا، تحریم‌های همه جانبه شدیدی را علیه ایران تصویب کرد که هدف آن فشار به بخش‌های مالی و انرژی ایران بوده و شرکت‌های خارجی را که با ایران روابط تجاری دارند، دربر می‌گیرد.
 • قانون تحریم سال ۲۰۱۰، شرکت‌ها و موسساتی را که در طی ۱۲ ماه، بیش از ۵ میلیون دلار فرآورده های نفتی پالایش شده به ایران بفروشند، جریمه خواهد کرد. این موسسات از سیستم مالی آمریکا و انعقاد قرارداد در آمریکا محروم خواهند شد. به موجب این قانون، اگر بانک های خارجی با بانک های ایرانی یا سپاه پاسداران رابطه تجاری داشته باشند، از ارتباط با سیستم مالی آمریکا شدیدا محروم خواهند شد.
 • در ماه می ۲۰۱۱، دولت آمریکا، بیست و یکمین بانک دولتی ایران یعنی بانک صنعت و معدن را در فهرست سیاه خود قرار داد چرا که این بانک از طرف دو موسسه مالی تحریم شده یعنی بانک ملت و بانک ایران و اروپا (EIH Bank) معاملاتی در زمینه گسترش سلاح های کشتار جمعی انجام داده بود!
 • دولت آمریکا همچنین شرکت نفت دولتی ونزوئلا و شش موسسه نفتی و کشتی رانی این کشور را به خاطر روابط بازرگانی با ایران و نقض قانون تحریم ایالات متحده، تحریم کرد که باعث خشم دولت هوگوچاوز شد.
 • در ۱۲ اوت ۲۰۱۰، اتحادیه اروپا، تحریم های شدیدتری را علیه ایران اعمال کرد از جمله ممنوعیت ایجاد سرمایه گذاری مشترک با شرکت های ایرانی که در زمینه نفت و گاز طبیعی فعال اند. به موجب این تحریم ها، فروش و عرضه یا انتقال تجهیزات و تکنولوژی انرژی که دولت ایران می تواند از آنها برای پالایش و میعان گاز طبیعی یا کشف و تولید آن استفاده کند ممنوع است. اتحادیه اروپا انتظار دارد که اثرات این تحریم‌ها در طول زمان افزایش یابد. انتقال پول های بیشتر از ۴۰ هزار یورو نیازمند مجوز مقامات ارشد دولتی کشورهای عضو اتحادیه است. مبالغ بالای ۱۰هزار یورو که به مواد غذایی یا بهداشت مربوط نمی شوند، باید ثبت شوند.
 • دور چهارم تحریم های سازمان ملل علیه ایران که در نهم ژوئن ۲۰۱۰ تصویب شد، همه بانک های ایرانی در خارج را که مرتبط با برنامه هسته ای یا موشکی ایران بودند، هدف قرار داد. به علاوه همه معاملات افراد و شرکت‌ها با بانک های ایرانی از جمله بانک مرکزی ایران، تحت نظر قرار گرفت.
 • شرکت ملی گاز ایران، شرکت ملی نفت ایران و شعبه‌های آن در سنگاپور و بریتانیا، به اضافه چندین شرکت تابعه دیگر آن نظیر کارون، پتروپارس، حفاری شمال و شرکت نفت و گاز مسجدسلیمان، در فهرست تحریم‌های تازه هستند.
 • شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، شرکت ملی حفاری ایران، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران و شرکت ملی نفتکش ایران هم مشمول تحریم ها قرار گرفته اند.
 • نام بانک صنعت و معدن، بانک توسعه و تعاون و همچنین تجارت سرمایه بلاروس، وابسته به بانک تجارت هم به فهرست موسسات مورد تحریم اتحادیه اروپا افزوده شده است.
 • همچنین اتحادیه اروپا موافقت خود را با ممنوعیت تمامی نقل و انتقالات بین بانک‌های ایران و اروپا اعلام کرد، مگر آن که این مبادلات دلایل بشردوستانه داشته باشند.
 • شرکت ها و نهاد هایی که در لیست تحریم های جدید قرار گرفته اند:
 • شرکت صنایع قطعات الکترونیک ایران (صقا)
 • سیستم های اطلاعات ایران
 • زیر مجموعه وزارت دفاع
 • مرکز فناوری ارتباطات و اطلاعات پیشرفته
 • آزمایشگاه رسانه های دیجیتال
 • آزمایشگاه خدمات ارزش افزوده
 • تدارک صادرات وزارت دفاع
 • منابع عمومی بین المللی (FZE)
 • که دفتر آن در امارات متحده عربی قرار دارد
 • دانشگاه مالک اشتر
 • کشتیرانی گود لاک
 • وابسته به کشتیرانی جمهوری اسلامی در امارات
 • صنایع شیمیایی پنتان که در ساخت تاسیسات هسته ای ایران همکاری داشته به همراه مرکز همکاری های فناوری و نوآوری که در انتقال فناوری به بخش نظامی فعالیت دارد، نیز مورد تحریم قرار گرفته اند.
 • همچنین در دور آخر تحریم ها در تاریخ ۹۱/۷/۲۴وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا بر سر اعمال تحریم‌هایی شدیدتر علیه ایران توافق کرده‌اند؛ این تحریم‌های جدید عمدتا صنعت نفت و گاز ایران و همچنین چند بانک ایرانی را هدف گرفته است و مجید نامجو، وزیر نیروی ایران را نیز شامل می شود.
 • علاوه بر شخص وزیر نیرو، وزارت نیرو و همچنین وزارت نفت ایران مشمول تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا شده‌اند.

 

ضمیمه شماره ۲ – جنایات آمریکا طی ۶۰ سال اخیر

 

 • استفاده از سلاح های کشتار جمعی
 • ارتش ایالات متحده (پنتاگون) در موارد ذیل، بدون دلیل از سلاح های کشتار جمعی استفاده کرده است.
 • قربانیان این حملات کور، غیرنظامیان بوده اند: ژاپن (۱۹۴۵)، چین (۴۶- ۱۹۴۵)، کره و چین
 • (۵۳-۱۹۵۰)، گواتمالا (۶۹-۱۹۶۷، ۱۹۶۰، ۱۹۵۴)، اندونزی (۱۹۵۸)، کوبا (۶۱-۱۹۵۹)، کنگو (۱۹۶۴)، پرو (۱۹۶۵)، لائوس (۷۰-۱۹۶۴)، ویتنام (۷۳-۱۹۶۱)، کامبوج
 • (۷۰-۱۹۶۹) گرانادا (۱۹۸۳)، لبنان (۸۴-۱۹۸۳)، لیبی (۱۹۸۶)، السالوادور (دهه ۱۹۸۰)، نیکاراگوئه (دهه ۱۹۸۰)، ایران (۱۹۸۷- حمله به هواپیمای مسافری)، پاناما (۱۹۸۹)، عراق (۲۰۰۰-۱۹۹۱)، کویت (۱۹۹۱)، سومالی (۱۹۹۳)، بوسنی (۹۵-۱۹۹۴)، سودان (۱۹۹۸)، افغانستان (۱۹۹۸)، پاکستان (۱۹۹۸)، یوگسلاوی (۱۹۹۹)، بلغارستان (۱۹۹۹)، مقدونیه (۱۹۹۹).
 • استفاده از سلاح های شیمیایی و بیولوژیک
 • آمریکا از امضای کنوانسیون ها علیه گسترش و استفاده از سلاح های شیمیایی و بیولوژیک سرباز زده و این سلاح ها را در کشورهای ذیل (بدون اطلاع رسانی به جمعیت غیرنظامی) استفاده یا آزمایش کرده است:
 • باهاما (اواخر دهه ۱۹۴۰ و اواسط دهه ۱۹۵۰) کانادا (۱۹۵۳) چین و کره (۵۳-۱۹۵۰) کره (۶۹-۱۹۶۷) ویتنام، لائوس، کامبوج (۷۰-۱۹۶۱)، پاناما (دهه ۱۹۴۰ و دهه ۱۹۹۰) کوبا (۹۶، ۸۱ ،۷۱، ۷۰، ۶۹، ۱۹۶۲).
 • دولت آمریکا این سلاح ها را بر روی غیرنظامیان آمریکا، بدون اطلاع آنها، دراین مکان ها نیز آزمایش کرده است:
 • «واترتن»، نیویورک و جزایر «ویرجین» آمریکا (۱۹۵۰) ناحیه خلیج «سانفرانسیسکو» (۶۷-۱۹۵۷، ۱۹۵۰) مینیاپولیس» (۱۹۵۳)، «سنت لوئیس» (۱۹۵۳) منطقه واشنگتن (۱۹۶۷، ۱۹۵۳)- فلوریدا (۱۹۵۵)، «ساوانا» در ایالت «جورجیا»، آون پارک» در فلوریدا (۵۸-۱۹۵۶)، نیویورک (۱۹۶۶، ۱۹۵۶) شیکاگو (۱۹۶۰).
 • آمریکا کشورهای ذیل را به استفاده از این سلاح ها ترغیب نموده و فن آوری لازم برای گسترش این سلاح ها را در اختیار آنها قرار داده است: مصر، آفریقای جنوبی و عراق (دوران صدام در جنگ علیه ایران).
 • مداخلات نظامی و سیاسی از سال ۱۹۴۵
 • آمریکا از سال ۱۹۴۵، اغلب برای روی کار آوردن رژیم های دست نشانده، یا شرکت در فعالیت های سیاسی مانند تلاش برای بدنام کردن دولت ها، حمایت مالی یا هدف قرار دادن گروه های سیاسی مخالف (بسته به چگونگی خدمت آنها به منافع آمریکا)، تضعیف جناح های سیاسی، عملیات خرابکاری و ایجاد وحشت و غیره، دست به یک سری مداخلات نظامی و سیاسی زده است.
 • فهرست ذیل برخی از کشورها و مناطقی هستند که آمریکا در آن دست به این اقدامات زده است:
 • چین (۵۱-۱۹۴۵)/ آفریقای جنوبی (دهه ی ۱۹۶۰ و دهه ی ۱۹۸۰)/ فرانسه (۱۹۴۷)/ بولیوی (۷۵-۱۹۶۴)/ جزایر مارشال (۵۸-۱۹۴۶)/ استرالیا (۷۵-۱۹۷۲)/ ایتالیا (۷۵-۱۹۴۷)/ عراق (۷۵-۱۹۷۲؛ ۱۹۹۱؛ ۲۰۰۱)/ یونان (۴۹- ۱۹۴۷)/ پرتغال (۷۶-۱۹۷۴)/ فیلیپین (۵۳-۱۹۴۵)/ تیمورشرقی(۹۹-۱۹۷۵)/ کره (۵۳-۱۹۴۵)/ اکوادور (۱۹۷۵)/ آلبانی (۵۳-۱۹۴۹)/ آرژانتین (۱۹۷۶)/ اروپای شرقی (۵۶-۱۹۴۸)/ پاکستان (۱۹۷۷)/ آلمان (دهه ی ۱۹۵۰)/ آنگولا (دهه ی ۱۹۸۰-۱۹۷۵)/ ایران (۱۹۵۳) (کودتا علیه مصدق)/ جامائیکا (۱۹۷۶)/ گواتمالا (دهه ی ۱۹۹۰-۱۹۵۳)/ هندوراس (دهه ی ۱۹۸۰)/ کاستاریکا (اواسط دهه ی ۱۹۵۰ و ۷۱-۱۹۷۰)/ نیکاراگوئه (دهه ی ۱۹۸۰)/ خاورمیانه (۵۸-۱۹۵۶)/ فیلیپین (دهه ی ۱۹۹۰ و دهه ی ۱۹۷۰) اندونزی (۵۸-۱۹۵۷)- «سیشل»
 • تحریف انتخابات دیگر کشورها
 • آمریکا به طور خاص برای تحریف نتایج انتخابات در دیگر کشورها دخالت کرده و گاهی نیز تظاهرات انتخاباتی ساختگی را برای خنثی سازی اتهام سرکوبگری های دولت در کشورهای متحد در حوزه نفوذ آمریکا طرح ریزی می کند. این انتخابات جعلی اغلب در میان دیکتاتوری های زورگو و سرکوبگری که مردم خود را قربانی می کنند، به کار گرفته شده یا حفظ می شود. در ذیل به برخی از کشورها که این گونه اعمال در آنها به کار گرفته شده است اشاره می شود:
 • فیلیپین (دهه ی ۱۹۵۰)/ ایتالیا (دهه ی ۱۹۷۰-۱۹۴۸)/ لبنان (دهه ی ۱۹۵۰)/ اندونزی (۱۹۵۵)/ ویتنام (۱۹۵۵)/ «گیانا» (۶۴- ۱۹۵۳)/ ژاپن (دهه ی ۱۹۷۰-۱۹۵۸)/ نپال (۱۹۵۹)/ لائوس (۱۹۶۰)/ برزیل (۱۹۶۲)/ جمهوری دومینیکن (۱۹۶۲)/ گواتمالا (۱۹۶۳)/ بولیوی (۱۹۶۶)/ شیلی (۷۰-۱۹۶۴)/ پرتغال (۷۵-۱۹۷۴)/ استرالیا (۷۵-۱۹۷۴)/ جامائیکا (۱۹۷۶)/ السالوادر (۱۹۸۴)/ پاناما (۸۹-۱۹۸۴)/ نیکاراگوئه(۹۰-۱۹۸۴)/ هائیتی (۸۸-۱۹۸۷)/ بلغارستان (۹۱-۱۹۹۰)/ آلبانی (۹۲-۱۹۹۱)/ روسیه (۱۹۹۶)/ مغولستان (۱۹۹۶)/ بوسنی (۱۹۹۸).
 • قطعنامه ها و معاهداتی که تنها رای منفی، متعلق به آمریکا بوده است:
 • – کمک به کشورهای توسعه نیافته،
 • – افزایش صادرات کشورهای درحال توسعه،
 • – ترویج حقوق بشر توسط سازمان ملل،
 • – حمایت از کشورهای در حال توسعه در توافقات تجاری،
 • – ایجاد نظم اقتصادی نوین جهانی برای کشورهای توسعه نیافته،
 • – گسترش حقوق بشر،
 • – جلوگیری عملکرد شرکت های چندملیتی در آفریقای جنوبی،
 • – مدل های همیاری در کشورهای در حال توسعه،
 • – حق کشورها برای انتخاب سیستم اقتصادی خود،
 • – جلوگیری استفاده از سلاح های شیمیایی و بیولوژیکی (حداقل سه بار)،
 • – مخالفت با نظام آپارتاید در نامیبیا،
 • – مخالفت با تهاجم آفریقای جنوبی دوران آپارتاید به کشورهای همسایه (دو بار)،
 • – مخالفت با سرمایه گذاری خارجی در آفریقای جنوبی دوران آپارتاید،
 • – منشور جهانی برای حمایت از محیط زیست،
 • – کنوانسیون های ضد آپارتاید،
 • – کنوانسیون های ضدآپارتاید در رقابت های ورزشی بین المللی،
 • – پیمان منع آزمایش سلاح های هسته ای (حداقل دو بار)،
 • – منع تلاش برای دستیابی به سلاح و تجهیزات نظامی در فضا،
 • – نظم اطلاعاتی جدید جهان که توسط یونسکو حمایت می شود (حداقل دو بار)،
 • – قوانین بین المللی برای حمایت از حقوق اقتصادی،
 • – نام گذاری دهه ترابری و ارتباطات در آفریقا،
 • – منع تولید سلاح های جدید کشتار جمعی،
 • – مخالفت باتلاش نیروی دریایی برای دستیابی به سلاح،
 • – کمیسیون مستقل خلع سلاح و مسائل امنیتی،
 • – سازوکار رویارویی سازمان ملل با بلایای طبیعی،
 • – گزارش کمیته در مورد حذف تبعیض نژادی،
 • – مطالعه سازمان ملل در مورد پیشرفت نظامی،
 • – بزرگداشت بیست و پنجمین سالگرد استقلال کشورهای استعماری،
 • – نام گذاری دهه رشد صنعتی در آفریقا،
 • – وابستگی متقابل حقوق سیاسی واقتصادی،
 • – عکس العمل جدیدترسازمان ملل به سوءاستفاده از حقوق بشر،
 • – حمایت از حقوق کارگران مهاجر،
 • – حفاظت در برابر محصولات مضر برای سلامتی و محیط زیست،
 • و…
 • تخمین تعداد کشته شدگان بر اثر مداخلات نظامی آمریکا و حمایت از دیکتاتورهای کشورهای دیگر (طبق محافظه کارانه ترین تخمین ها)
 • نیکاراگوئه: ۳۰ هزار نفر/ برزیل: ۱۰ هزار نفر/ کره: چهار میلیون نفر/ گواتمالا: ۲۰ هزار نفر/ هندوراس: ۲۰ هزار نفر/ السالوادر: ۶۳۰ هزار نفر/ آرژانتین: ۴۰ هزار نفر/ بولیوی: ۱۰ هزار نفر/ اروگوئه: ۱۰ هزار نفر/ اکوادر: ۱۰ هزار نفر/ پرو: ۱۰ هزار نفر/ عراق: ۱/۳ میلیون نفر/ ایران: ۳۰ هزار نفر (انقلاب اسلامی)/ سودان: ۸۰۰۰ الی ۱۰ هزار نفر/ کلمبیا: ۵۰ هزار نفر/ پاناما: ۵۰۰۰ نفر/ ژاپن: ۱۴۰ هزار نفر/ افغانستان: ۱۰ هزار نفر/ سومالی: ۵۰۰۰ نفر/ فیلیپین: ۱۵۰ هزار نفر/ هائیتی: ۱۰۰ هزار نفر/ جمهوری دومینیکن: ۱۰ هزار نفر/ لیبی: ۵۰۰ نفر/ مقدونیه: ۱۰۰۰ نفر/ آفریقای جنوبی: ۱۰ هزار نفر/ پاکستان: ۱۰ هزار نفر/ فلسطین: ۴۰ هزار نفر/ اندونزی: یک میلیون نفر/ تیمور شرقی: یک سوم الی یک دوم کل جمعیت/ یونان: ۱۰ هزار نفر/ لائوس: ۶۰۰ هزار نفر/ کامبوج: یک میلیون نفر/ آنگولا: ۳۰۰ هزار نفر/ گرانادا: ۵۰۰ نفر/ کنگو: دو میلیون نفر/ مصر: ۱۰ هزار نفر/ ویتنام: ۱/۵ میلیون نفر/ شیلی: ۵۰ هزار نفر.

 

 ضمیمه شماره ۳ – علل دشمنی آمریکا از زبان غربی ها

 

 1. اسلامی بودن انقلاب اسلامی ایران
 2.  امروز به اعتراف صریح نظریه‌پردازان غربی درگیری اصلی بین فرهنگ دینی انقلاب و نظام اسلامی با فرهنگ غربی است .
 3. هانتیگتن (نظریه پرداز آمریکائی): تقابل اصلی آینده جوامع بشری برخورد فرهنگ اسلامی و فرهنگ غربی است.
 4. ریچارد نیکلسون «رئیس جمهور اسبق آمریکا»: «اسلام بنیادگرا بر پایه یک اعتقاد قومی استوار است و جذابیت آن نیز از اعتقادات مذهبی نشأت می‌گیرد نه سکولاریسم غربی وقتی ارزش‌های سکولار اسلامی قادر به رقابت با اعتقادات مذهبی بنیادگرایان نیست در رویارویی تمدن‌ها صرف این واقعیت که ملت آمریکا نیرومندترین و غنی‌ترین ملت تاریخ می‌باشد کافی نیست.»
 5. تکیه بر استقلال و نفی سلطه قدرت‌های بزرگ از جمله آمریکا
 6. نوام چامسگی نویسنده مشهور آمریکایی: «تا زمانی که ایران مستقل باقی بماند و در برابر سلطه آمریکا سر تسلیم فرود نیاورد دشمنی‌ها و مخالفت‌های آمریکا ادامه خواهد داشت جمهوری اسلامی ایران از نظر آمریکا غیر قابل پذیرش است چون از استقلال خود چشم‌پوشی نمی‌کند.»
 7. مارتین اینرایک معاون خاورمیانه‌ای وزارت خارجه آمریکا: «مجازات و تنبیه انقلاب اسلامی درس عبرتی برای کشورهایی خواهد بود که در مسیر استقلال و رهایی از سلطه آمریکا گام برمی‌دارند.»
 8. الکساندر هیگ (وزیر دفاع اسبق آمریکا): به نظر من خطرناک‌تر و مهم‌تر از این مشکلات بین‌المللی عواقب گسترش بنیادگرایی اسلامی است که در ایران پا گرفته و اکنون عراق و رژیم‌های عرب میانه‌رو را در منطقه تهدید می‌کند، می‌باشد اگر این از کنترل خارج شود منافع ابرقدرت‌ها را به خطرناک‌ترین وجه به مخاطره خواهد انداخت.»
 9. جرج فریدمن مسئول پایگاه تصمیم ساز استراتفور آمریکا: «مشکل آمریکا با ایران، فعالیت هسته ای این کشور نیست، ایران نشان داده است که نه فقط بدون رابطه با آمریکا، بلکه در حال درگیری با آن می توان قدرت برتر منطقه بود. نگرانی ما- آمریکا- آن است که ایران با این خصوصیات به الگوی سایر ملت ها تبدیل شده است»
 10.  حمایت از نهضت‌های آزادی‌بخش و مستضعفان جهان

 

ضمیمه شماره ۴ – نتایج رابطه بعضی کشورها با آمریکا

 

 • هند
 • هند از سال ۱۹۹۱م. که شوروی فروپاشید به سوی آمریکا گروید اما در سال ۱۹۹۸م. به دلیل آزمایش‌‌های اتمی از سوی آمریکا تحریم شد.
 • شرط حذف این تحریم‌ها قرار گرفتن هند در پازل ضدچینی آمریکا و همکاری این کشور با ایالات متحده در اشغال افغانستان بود. به همین دلیل در سال ۲۰۰۳م. (دو سال پس از اشغال افغانستان) آمریکا بخشی از تحریم‌های هند را لغو کرد. یعنی ابتدا استقلال هند را خدشه‌دار نمود، سپس تنها بخشی از تحریم‌ها را برداشت.
 • برزیل
 • اوضاع برزیل نمونه‌ی دیگری از سلطه‌جویی آمریکاست. اولین بار آن‌ها در ۱۹۴۹میلادی، خواستند پیشرفت کنند. آمریکا که به تازگی ابر قدرت شده بود کارخانه‌ی ساخت لوکوموتیو در این کشور ایجاد کرد اما وقتی دولت برزیل تصمیم گرفت این صنعت را ملی کند، دولت آمریکا با فروش روغن موتور تقلبی به این کارخانه، موجب سوختن موتور لوکوموتیوهای ساخت برزیل در سراسر جهان شد. آمریکایی‌ها با این دست خراب کاری‌ها، برزیل را به بدهکارترین کشور جهان در دهه‌ی ۱۹۸۰ بدل کردند.
 • ترکیه
 • ایالات متحده در قبال حمایت از ترکیه، خواهان قرار گرفتن این کشور در برنامه‌‌های خاورمیانه‌‌ای واشنگتن شد. ترکیه از یک طرف صحبت از قطع رابطه با اسراییل می‌‌کند اما به مصر و تونس الگوی حکومت لاییک را ارایه می‌‌دهد. سال گذشته یکی از مقام‌های رژیم صهیونیستی تهدید کرد که اگر شرکت‌های آمریکایی و اسراییلی نخواهند در ترکیه فعالیت کنند، اقتصاد این کشور سقوط خواهد کرد. این در حالی است که با وجود افزایش تولید ناخالص داخلی ترکیه و قرار گرفتن این کشور در رتبه‌ی شانزدهم جهان (ایران بدون حمایت آمریکا و با وجود تحریم نوزدهم است)، مردم ترکیه یکی از فقیرترین ملت‌های خاورمیانه و اروپا محسوب می‌‌شوند.
 • عربستان
 • عربستان بالاترین همکاری را با آمریکا دارد اما همواره در موازنه‌ی تجهیزات نظامی از اسراییل عقب‌‌تر است. چرا که آمریکایی‌‌ها نمی‌‌خواهند این کشور حتی با اسراییل برابر باشد. به همین دلیل فروش جنگنده‌ی F15رادار گریز و جنگنده‌‌های F35به عربستان را معلق کرده‌اند تا شرایط اسراییل در منطقه بهبود یابد که البته بعید است. آمریکا در نتیجه‌ی طرح «مارشال»، به اروپا تسلط یافت اما پس از گذشت ۶۶ سال از پایان جنگ جهانی، هنوز برخی صنایع اروپایی به آمریکا وابسته است و با این که می‌توانند بومی شوند اما به دلیل بدهکاری به سرمایه داران آمریکایی، قادر به این امر نیستند.
 • افغانستان
 • پس از چند سال تسخیر افغانستان توسط نیروهای آمریکایی و هم پیمانانشان، نتیجه اعتماد افغانستان به آمریکا توافق بر سر موارد زیر بود:
 • ۱- انطباق کامل فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و حقوقی افغانستان با ارزش های
 • ۲- آزادی عمل آمریکایی ها در اقدامات نظامی امنیتی بعد از سال ۲۰۱۴- که براساس بیانیه سران ناتو در لیسبون غرب باید در این سال نیروهای نظامی خود را از افغانستان خارج نماید
 • ۳- تداوم دسترسی قوای ایالات متحده به تاسیسات افغانستان و استفاده از آن تاسیسات که تا سال ۲۰۱۴ براساس اعلامیه سال ۲۰۱۰ ناتو در لیسبون انجام می شود، پس از آن- حداقل تا پایان سال ۲۰۲۴
 • ۴-آمریکا حق دارد در هر مناقشه ای که یک طرف آن افغانستان باشد، وارد شود و این ورود شامل طیفی از اقدامات سیاسی، دیپلماتیک، اقتصادی و نظامی می شود دولت و قوای افغانستان در این میان «باید» «عاجلاً» خود را با این اقدامات هماهنگ نمایند.
 • و…
 • لیبی
 • قذافی در جریان برنامه هسته ای خود از سوی آمریکا تحت فشار قرار گرفت که برنامه هسته ای خود را متوقف کند و برای این کار آمریکا به لیبی تعهداتی داد. لیبی تمام تأسیسات هسته ای خود را سوار کشتی کرد و به آمریکا تحویل داد. پس از آن قذافی بارها از این کار خود ابراز ندامت کرد و آمریکا به هیچ کدام از تعهدات خود عمل نکرد.
 • کره شمالی
 • آمریکا برای تعطیلی فعالیت های هسته ای کره شمالی اقدامات فراوانی من جمله تحرم را انجام داد تا اینکه کره  شمالی رآکتور هسته ای یونگ بیون را در ازای دریافت ۹۵۰ میلیون تن سوخت نفت سنگین یا به همان میزان کمک اقتصادی تعطیل نمود. پس از تعطیلی تنها یک محموله ۵۰هزار تنی از سوخت نفت سنگین دریافت شد. تا اینکه کره شمالی فعالیت های خود را دوباره از سرگرفت و دست به آزمایش موشک های هسته ای خود زد.

 

ضمیمه شماره ۵ – گزیده پیشرفت های ایران در شرایط تحریم

 

 • حوزه دفاعی
 • ناوشکن جماران
 • موشک شهاب
 • موشک سجیل
 • نشاندن هواپیمای RQ – 170
 • حوزه پزشکی
 • هوافضا
 • هسته‌ای
 • نانوتکنولوژی

 

 ضمیمه شماره ۶ – ما می توانیم

 

 

ضمیمه شماره ۷ – مواضع غربی ها در وضعیت کنونی ایران و غرب

 

 • میشل جانسون، استراتژیست صاحب نام آمریکایی در نشریه «ژئوپولتیک» می نویسد؛ «انقلاب اسلامی در ایران، تجدید حیات دوباره اسلام است. در این انقلاب هیچیک از «ایسم»های متداول نظیر ناسیونالیسم، کاپیتالیسم، کمونیسم و سوسیالیسم کمترین نقشی نداشته است. دنیای غرب باید درک کند با اسلامی روبروست که قرن ها در میان مسلمانان فراموش شده بود… آیا می دانید «الله اکبر» یعنی چه؟ یعنی خدا بزرگ است. این همان شعار مسلمانان در آغاز ظهور اسلام است.
 • خبرگزاری ایتالیایی «انسا» در گزارشی از ایران می نویسد؛ «اسلام نه فقط از صحنه بیرون نرفته است، بلکه در نقاط مختلف جهان از مرزهای جغرافیایی عبور کرده و به یک نظام قانونمند و پرطرفدار برای زندگی در دنیای بحران زده کنونی تبدیل شده است… رنسانس اسلامی آغاز شده است.
 • رایس، وزیر امور خارجه دولت بوش در گزارش خود به کنگره می گوید؛ «ایران به یک قطب قدرتمند درمنطقه تبدیل شده و انگار که هرکول شرق است که در میانه میدان خاورمیانه ایستاده و فریاد می کشد و برای ورود به کریدورهای خاورمیانه باید به او باج بدهیم.»
 • نتانیاهو در مصاحبه با نیویورکر، می گوید؛ به هر سو می نگرم، خمینی و خامنه ای را می بینم که پشت مرزهای اسرائیل(!) خیمه زده اند.
 • رابرت گیتس- وزیر دفاع پیشین آمریکا- در گزارشی به کمیته خارجی «سنا» می گوید؛ «مشکل ما با ایران، آن است که از تهدید نمی ترسد و از ما نیز چیزی نمی خواهد. کسی که از ما چیزی نمی خواهد، چیزی هم به ما نمی دهد.»
 • روزنامه فرانسوی لوموند- آذرماه ۹۰/ دسامبر ۲۰۱۱- با ناامیدی می نویسد و شاهد و نشانه می آورد که «امروزه ایران پرچم آمریکا را در جهان به حالت نیمه افراشته درآورده است و در حالی که آمریکا و اروپا درگیر بحران های سخت هستند، ایران در حال درو کردن محصولات بهار خاورمیانه است.»
 • واشنگتن پست می نویسد «انقلاب ایران به رهبری آیت الله خامنه ای هر روز قدرت آمریکا را بیشتر تحلیل می برد و انقلاب های خاورمیانه را که ادامه راه آیت الله خمینی است در اختیار دارد
 • نتانیاهو: «۶ ماه قبل که پشت همین تریبون ایستاده بودم درباره خطر ایران هسته ای هشدار دادم. اکنون زمان دیگری است. امروز از تنگه خیبر در عربستان تا تنگه جبل الطارق در مراکش، تحول و دگرگونی عمیقی در حال وقوع است و همه جا به لرزه افتاده است. این لرزه، کشورها را متلاطم و دولت ها را متلاشی کرده است و همه ما همچنان شاهد این نوسانات هستیم. صحنه های استثنایی در تونس و قاهره، خاطرات برلن و پراگ ۱۹۸۹- بعد از فروپاشی شوروی- را زنده نمی کند که امیدوارکننده باشد. این لرزه ویرانگر(!) یادآور انقلاب ۱۹۷۹ ایران است. باید قبول کنیم نیروی قدرتمندی وجود دارد که با الگوی مورد نظر ما برای اداره جهان مخالف است. در رأس این نیروی قدرتمند، ایران خمینی و خامنه ای قرار دارد. من هشدار می دهم که لولای تاریخ- HISTORY HINGE- در حال چرخیدن است. کسانی که ایران و خطر آن را نادیده می گیرند، سر خود را در شن(!) فرو کرده اند.»
 • نتانیاهو: مردم در مصر و لیبی اسلام ترکیه و عربستان را نمی خواهند، اسلام ایران را می خواهند
 • رابرت گیتس:  وقتی وارد خاورمیانه می‌شدیم همه کشورها را غیر از شمال خلیج فارس آشنا و دوست می‌دیدیم اما امروز در خلیج فارس احساس غربت می کنم و احساس می کنم همه نگاه‌ها کینه‌توزانه است.
 • جورج سوروس:  وقتی تصویر احمدی روشن را در دست مردم امریکا دیدم احساس کردم توان مقابله با ایران را نداریم

 

ضمیمه شماره ۸ – اقدامات آمریکا علیه ایران

 • دخالت در کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲
 • نقش امریکا در تشکیل و تقویت ساواک
 • حمایت از اقدامات رژیم شاه در سرکوب مردم
 • حضور و مداخله مستقیم در همه شئون و امور ایران
 • حمایت از تجزیه طلبی و تروریسم
 • جاسوسی و مداخلات سفارت امریکا
 • تصرف اموال و دارائیهای ایران
 • حمله طبس
 • کودتای نوژه
 • تحریک عراق به حمله نظامی به ایران
 • اقدامات جانبدارانه امریکا به نفع عراق در طول جنگ
 • مشارکت نظامی مستقیم آمریکا در مخاصمه علیه ایران
 • تجاوز به حریم هوایی ایران
 • انهدام هواپیمای ایرباس
 • کمک‌های مستقیم آمریکا به عراق
 • حمایت از منافقین
 • جنگ روانی و تبلیغاتی
 • تلاش برای جلوگیری از دستیابی ایران به دانش و فناوری هسته‌ای
 • راه اندازی جنگ ژئوپلیتیک بر ضد ایران
 • اختصاص بودجه سالانه برای براندازی جمهوری اسلامی ایران
 • بودجه ۵۵ میلیون دلاری پنتاگون برای جنگ نرم در ایران در سال ۲۰۱۰
 • بودجه ۷۵ ملیون دلاری سنای آمریکا به درخواست خانم رایس
 • و…
 • دخالت در انتخابات ایران در سال ۸۸
 • کلینتون: جریان فتنه تحت حمایت ویژه – و البته به درخواست سران فتنه – مخفی آمریکا بوده است.
 • اوباما خطاب به حامیان جریان فتنه: هرچند زمانه تاریک جلوه می کند اما نگران نباشید من با شما هستم.
 • اعمال تحریم هها( ضمیمه شماره۱)

 

عناوین پیشنهادی برای کرسی:

مقابله با تحریم؛ تغییر سیاست خارجی یا تولید داخلی

تعامل و توسعه گرایی یا مقاومت و پیشرفت

پیشرفت و مقاومت از شعار تا واقعیت