رزمایش پیامبر اعظم نیروی زمینی سپاه در ۴ منطقه کشور برگزار می شود

73485

فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: رزمایش پیامبر اعظم (ص) توسط نیروی زمینی سپاه در هفته جاری به مدت سه روز برگزار می شود.

به گزارش صالحین تهران بزرگ؛ سردار سرتیپ محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه در نشست خبری که صبح امروز در ساختمان روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برگزار شد، با اشاره به اینکه ماموریت ها و اقدامات نیروی زمینی سپاه در دو بخش امنیتی و دفاعی تقسیم می شود، گفت: در بخش امنیتی در مرزهای شمال غرب، غرب، جنوب شرق و شمال شرق کشورمان با کشورهایی همسایه هستیم که یا در مرزهای خود حاکمیت ندارند و یا در کنترل و انسداد مرزهای خود توانایی لازم را ندارند به گونه ای که تردد در  مرزهای آن به آسانی صورت می گیرد.

وی در ادامه گفت: در عراق، در مرزهای شمال آن یعنی اقلیم کردستان در دست گروه های غیرعراقی است و با گروه های تروریستی هم  مرز هستیم.

پاکپور افزود: در ارتفاعات قندیل عراق که پ.ک.ک هم که چند سالی است آن را در دست دارد خبری از پاسگاه و نیروی نظامی دولت عراق و اقلیم کردستان وجود ندارد و مرز شمال غرب و غرب کشورمان از طرف دولت عراق کنترل مناسبی ندارد و این مسئله ایجاب می کند که ما توان دفاعی خود را برای جلوگیری از ورود ناامنی های این مناطق را ارتقا دهیم.

فرمانده نیروی زمینی سپاه در ادامه خاطرنشان کرد: در جنوب شرق کشورمان با پاکستان و افغانستان هم مرز هستیم که کشور پاکستان کنترل مناسبی ندارد و شما مشاهده کردید که اقدامات تروریستی در بلوچستان اتفاق افتاد.

سردار پاکپور افزود: کشور افغانستان هم سالیان سال است که دچار از هم پاشیدگی در درون خود است و اخیرا گروه های تندروی دیگری در استان های افغانستان حضور دارند و حاکمیت افغانستان هیچ تسلطی بر آن ندارد.

وی در ادامه گفت: در این شرایط ماموریت تامین امنیت این مناطق به نیروی زمینی سپاه واگذار شده است و ما باید مرزهای خود را به خوبی کنترل کنیم تا ناامنی های این مناطق به کشور ما ورود نکند و این یکی از اصلی ترین ماموریت های نیروی زمینی بوده است.

وی با اشاره به اینکه در اواسط دهه ۸۰ در شمال شرق کشورمان مشکلات اساسی داشتیم و شاهد کمین ها و مین گذاری های مختلف بر سر نیروهای نظامی بودیم، خاطرنشان کرد: در  گذشته در مناطق قندیل، قانع سر، پیران شهر و ارتفاعات جاسوسان و مناطقی با ارتفاع بیش از ۳۷۰۰ متر حضور فیزیکی نداشتیم و این مناطق جولان گاه عناصر ضد انقلاب شده بود و در آن استقرار می یافتند.

سردار پاکپور در ادامه گفت: ما در آن زمان برای مبارزه با تروریست ها باید با راکت های دوربرد آن ها را مورد هدف قرار می دادیم تا عقبه دشمن را بزنیم ولی از سال ۹۰ عملیات های رزمی خود را آغاز کردیم و اوج درگیری ما با گروه های تروریستی در این مناطق است که تعدادی از افرادمان نیز شهید شدند.

فرمانده نیروی زمینی سپاه با بیان اینکه امروز در شمال غرب خلأ مرزی نداریم و ضد انقلاب در آن وجود ندارد، خاطرنشان کرد: در مرداد سال ۹۴ ماموریت های ما در شمال غرب پایان یافت و این مناطق از لوس ضد انقلاب پاک شد و در منطقه صفر مرزی خود استقرار یافت و امروز به دشمن تسلط داریم و می توانیم آن ها را با خمپاره مورد هدف قرار دهیم.

وی با بیان اینکه از سال ۸۸ که ماموریت امنیت مرزها به نیروی زمینی سپاه سپرده شد، گروه های تروریستی در بخش هایی از استان های هرمزگان و کرمان حضور داشتند که برخی از عملیات هایشان در عمق ۳۰۰ کیلومتری کشورمان بود، افزود: از سال ۸۸ با به کار گیری هسته ای از عناصر بومی در مناطق مرکزی این استان ها یک شیب خاصی به مناطق مرزی سرایت کرد.

سردار پاکپور با اشاره به اینکه امروز قریب به ۹ هزار نفر مردم بومی کشور با عنوان بسیجی با کمک نیروی زمینی سپاه ماموریت امنیت منطقه را بر عهده دارند، خاطرنشان کرد: نیروی زمینی سپاه به موازات این اقدامات زیرساخت های اساسی امنیت را در این مناطق ایجاد کرد و به محرومیت زدایی و مردم یاری پرداخت و امروز قریب به ۴۰ هزار بیمارستان صحرایی تخصصی و فوق تخصصی در جنوب شرق کشور برپا کردیم.

وی در این رابطه افزود: در گذشته در این مناطق قریب به ۴۰۰ کیلومتر خلأ مرزی داریم و فاقد پاسگاه و جاده بود که از سال ۸۸ با کمک شش گروه مهندسی توانسته ایم که این منطقه را در سال جاری کامل کنیم.

فرمانده نیروی زمینی سپاه در ادامه گفت: امروز درگیری های دشمن با کشور ما به صفر مرزی کشیده شده است که ممکن است اقدامات کورکورانه صورت گردد ولی سازمان یافته نیست.

وی در بخش دیگری از نشست خبری پیرامون بحث آمادگی دفاعی نیروی زمینی پرداخت و خاطرنشان کرد: امروز قریب به ۹۵ درصد از تجهیزاتمان آماده است و مستهلک نیست و در بعد نیروی انسانی اعم از آموزش و تربیت های نیروی جوانمان با کمک تجربه نیروهایی که در دفاع مقدس هم حضور داشتند فعالیت داشته ایم و از تجارب دفاع مقدس در حضور مستشاری نیروهای خود استفاده کردیم.

فرمانده نیروی زمینی سپاه در رابطه با برگزاری رزمایشی در هفته جاری تصریح کرد: این رزمایش در مناطق سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، جنوب خراسان جنوبی و شرق استان هرمزگان که قرارگاه قدس نیروی زمینی در آن حضور دارند به مدت سه روز، ۲۴ ، ۲۵ و ۲۶ فروردین ماه با نام رزمایش پیامبراعظم(ص) برگزار خواهد شد.
وی در رابطه با اهداف این رزمایش گفت: حفظ آمادگی رزمی در یگان های منطقه، نمایش قدرت نظامی نیروهای مستقر در منطقه، هویت بخشی و امنیت سازی منطقه مبتنی بر بومی سازی امنیت و نشان دادن امنیت پایدار توسط مردم، از اهداف برگزاری رزمایش است.

سردار پاکپور در ادامه گفت: در ماموریت های مختلفی که داشتیم بخشی از تاکتیک های عملیاتی مختلف را تجربه کردیم و آن ها را در دانشکده های خود آموزش داده ایم که این تاکتیک ها را در رزمایش پیاده خواهیم کرد.

وی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر استعداد نیروهایی که در این رزمایش حضور خواهند داشت، گفت: کلیه نیروهای بومی که در منطقه سازماندهی شده اند به همراه لشکر ۴۱ ثارالله و ۱۹ فجر و تیپ ۳۳ المهدی، ۱۱۰ سلمان، علی اکبر(ع) و صالحین و همچنین یگان ویژه صابرین در این رزمایش حضور خواهند داشت.

وی در رابطه با زمان بندی این رزمایش گفت: روز اول رزمایش در منطقه سراوان، روز دوم در منطقه عمومی میرجاوه عملیات هایی داریم و در روز سوم هم تجمع عظیمی از فرماندهان بسیج و یگان هایی که در این رزمایش شرکت کرده اند در شهر زاهدان خواهیم داشت و هوانیروز نیروی زمینی سپاه هم در این رزمایش نقش موثر خواهند داشت.

سردار پاکپور در پاسخ به سوال دیگری از خبرنگاری مبنی بر پیام این رزمایش در اظهارنظرهای مقامات آمریکایی علیه سپاه گفت: هرکشور باید بخشی از توان و استعداد خود را در رزمایش ها به رخ جهانیان بکشند که این خود عامل بازدارنده و نمایش قدرت برای دشمنان ما است تا برآورد اشتباه نکنند.

فرمانده نیروی زمینی سپاه در رابطه با اهداف حضور مستشاری ایران در سوریه و عراق گفت: ما کتمان نمی کنیم که به محور مقاومت کمک می کنیم و افتخار هم می کنیم و این یک نوع مبارزه با صهیونیست است و اگر ما در این مناطق عناصر تروریستی را زمین گیر نکنیم باید در مرزهایمان با آن ها بجنگیم.