پادکست چیست؟/آشنایی با پادکست‌ها

fbadd8776be8d8e45376e2dfec71adc3_L

تفاوت آشکاری میان استقبال از وبلاگ در میان کاربران ایرانی، با استقبال از پادکست وجود دارد. این در حالی است که پادکست به مراتب امکانات بیشتری را در اختیار ناشر قرار می دهد و جذابیت بیشتری هم برای مخاطب دارد. در مورد چرایی این عدم استقبال، سخنان زیادی ایراد شده است؛ سرعت پایین اینترنت و عدم وجود دانش فنی چه در تولیدکننده و چه نزد مخاطب همواره از استدلال هایی بوده است که مورد اشاره قرار گرفته اند.

پادکست چیست؟

واژهء پادکست (podcast) ترکیبی از کلمات broadcast و iPod می باشد و به وبلاگ یا سایتی اطلاق می گردد که پست ها (یا برنامه های) خود را به شکل فایل های صوتی در قالب های mp3 و یا wma جهت شنیدن و یا دانلود کردن در دسترس شنوندگان قرار می دهد. فرهنگ جدید آمریکایی آکسفورد این لغت را – که اولین بار توسط روزنامه نگاری به نام “باب همرزلی” بکار گرفته شد – چنین تعریف می کند: “برنامه ای رادیویی یا مشابه که دیجیتالی ضبط شده و جهت پیاده کردن (دانلود کردن) برای دستگاه های شخصی پخش صدا در اینترنت گذاشته می شود”. پادکست راهی آسان برای دستیابی به برنامه های دیجیتالی موجود در اینترنت و پخش آنها در زمان و مکان دلخواه است. پادکست در همهء دستگاه های پخش موسیقی دیجیتال قابل شنیدن است و از آن تحت نام های “بلاگ کَست” و “آدیو بِلاگ” نیز یاد می شود.

پس از وبلاگ و فتو بلاگ که اولین سیستم های عمومی نشرالکترونیکی بر روی شبکه جهانی وب بودند ، در سال ۲۰۰۰ روش جدیدی برای نشر افکار و عقاید ، علوم روز و همچنین ابراز هنرهای ادبی بنیان نهاده شد. این تکنیک جدید چیزی جز سیستم صوتی با نام پادکست نبود. در سال ۲۰۰۱ نیز اولین ابزار نشر آوا فراهم گردید ولی تا سال ۲۰۰۳ که به صورت جدی توسط مردم جهان استفاده نگردیده بود مورد توجه قرار نگرفت . واژه پادکست در سال ۲۰۰۵ میلادی توسط موسسه آکسفورد به عنوان واژه برتر سال معرفی شد و موج عظیمی از مخاطبان و مجریان رو به خود اختصاص داد.

چگونه پادکست بسازیم؟

با وجود آنکه زمان نسبتا زیادی از آغاز به کار اولین پادکست های فارسی می گذرد، اما این پدیده همچنان مورد اقبال ایرانیان قرار نگرفته است.

کافی است تعداد وبلاگ های فارسی را با پادکست های فارسی مقایسه کنید تا متوجه شویم که تفاوت آشکاری میان استقبال از وبلاگ در میان کاربران ایرانی، با استقبال از پادکست وجود دارد. این در حالی است که پادکست به مراتب امکانات بیشتری را در اختیار ناشر قرار می دهد و جذابیت بیشتری هم برای مخاطب دارد. در مورد چرایی این عدم استقبال، سخنان زیادی ایراد شده است؛ سرعت پایین اینترنت و عدم وجود دانش فنی چه در تولیدکننده و چه نزد مخاطب همواره از استدلال هایی بوده است که مورد اشاره قرار گرفته اند.

برای ساخت پادکست دو دسته نیاز اساسی وجود دارد؛ سخت افزار لازم برای ضبط صدا، یعنی میکروفن و نرم افزار لازم برای ضبط و ویرایش صدا، کیفیت میکروفن قطعا در نتیجه کار تاثیر دارد، اما با توجه به کاهش کیفیت کار در انتها برای کاهش حجم کار، استفاده از میکروفن های آماتور و ارزان قیمت موجود در بازار هم جوابگوی نیاز سخت افزاری است.

برای ضبط و ویرایش صدا، نرم افزارهای بسیاری مورد استفاده قرار می گیرند، اغلب این نرم افزارها توانایی های متعددی را برای کاربرانشان به همراه می آورند، اما به همان میزان که بر توانایی این نرم افزارها اضافه می شود، بر پیچیدگی آنها هم افزوده می شود. از جمله این نرم افزارها می‌توان به نرم افزارهای Audacity و Adobe Audition اشاره کرد. در فضای مجازی اینترنت سایت‌هایی نیز به ارائه خدمات انتشار پادکست‌ها می‌پردازند. که با عضویت در این پایگاه‌ها می‌توانید پادکست‌های تولیدی‌تان را با نام خودتان برای بقیه علاقه مندان به اشتراک بگذارید. که در ادامه به معرفی یکی از این پایگاه ها می‌پردازیم.

آشنایی با پایگاه اینترنتی آوای پارسیان (cast.ir)

این پایگاه در مهر ماه سال ۱۳۸۵ پس طی مراحل نوشتن نرم افزاری ، طراحی سیمای سایت ، حذف موارد زائد ، تولید راهنما و … به معرض دید عزیزان سرزمین اسلامی ما ، ایران ، گذاشته شد. هم اکنون این سایت به عنوان اولین ارائه دهنده اختصاصی پادکست در جهان این امکان را برای شما فراهم مینماید تا به صورت رایگان و با استفاده از ابزاری که در اختیار شما قرار میدهد موج آوای پارسیان را تقویت کرده و به این مجموعه بپیوندید.

تعریف پادکست در این وب سایت:

–        به برنامه صوتی ضبط شده ای گفته میشود که حامل مطالب مفید باشد.

–        دارای متون فارسی باشد.

–        توسط کاربر اجرا شده باشد.

شرایط عام کستهای ارسالی:

–       طول آنها از ۱ ساعت بیشتر نباشند.

–       حجم فایل عکس نباید بیشتر از ۳۰۹۶ کیلوبایت باشد.

–       از نظر کیفیت در حد قابل قبول و در سطح کست های موجود در سایت باشند.

–       کست هایی که بسیار ضعیف باشند. از قبیل: نویز بسیار زیاد، طول نامناسب و بدون محتوی بودن، حذف خواهند شد.

برای تنظیم و ارسال یک پادکست به این سایت هم باید مراحل زیر را بگذرانید:

۱-  ابتدا در این سایت ثبت نام نمایید . کافی است فقط ۱ مشخصه را پر کنید !

۲-  نرم افزار میکس صدایی را انتخاب نمایید . در بخش نرم افزار این سایت نیز این نرم افزارها قرار دارند .

۳-  بهتر است یک موسیقی ملایم برای پس زمینه کار داشته باشید .

۴-  متن مورد نظر را بنویسید یا از جایی انتخاب کنید و تمرین کنید تا روان بخوانید.

۵-  در این مرحله شما صدای خود را ضبط میکنید . نگران نباشید. با آرامش کامل …

۶-  حال نوبت ویرایش تن صدا و تصحیح روش خواندن است .فقط چند دقیقه …

۷-  حال وارد سایت شده و پس از وارد شدن به سیستم کاربر فایل را ارسال نمایید. همین !

   منبع :

پایگاه آوای پارسیان www.Cast.ir /