آشنایی با موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان

cfaddfc2bf2e9424ee07b2e09e36451f_L

کتابخانه تصویری تبیان دریچه ای رو به دنیای جذاب فیلم و ویدئو از طریق اینترنت است. تبیان، به عنوان پایگاه اینترنتی پیشرو در داخل کشور، این بار، هزاران فایل ویدئویی را در دسته بندی های تخصصی در قسمت کتابخانه تصویری برای کاربران فراهم نموده است.

موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی  تبیان از موسسات وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی است که از سال ۱۳۸۰ و با هدف تبلیغ معارف دینی در فضای مجازی شکل گرفت انگیزه اصلی ایجاد این موسسه این بود که محتوای مطالب و موضوعات دینی و مذهبی که قرار است تبلیغ شود باید در فرآیندی شکل یافته بر مبنای تکنولوژی روز ارائه گردد تا از جذابیتهای بیشتری برخوردار بوده و تمایل مخاطبین به خصوص جوانان و نوجوانان را به آن محتوا افزایش دهد.

این موسسه به فراخور نیازها و مخاطبان مختلف دارای خروجی های مختلفی از جمله پایگاه اطلاع رسانی تبیان (سایت تبیان) ، مدرسه اینترنتی تبیان ، کتابخانه متنی تبیان و حوزه علمیه تبیان است که در ادامه به معرفی مختصر هرکدام می پردازیم.

 

پایگاه اطلاع رسانی (سایت تبیان)

این پایگاه با آدرس http://www.tebyan.net از تاریخ اول تیر ۱۳۸۱ ایجاد و در بخشهای زیر فعالیتهای خود را ارایه و گسترش می دهد :

بخش دین و اندیشه ، بخش دانش و فناوری ، بخش خانواده و زند گی ، بخش ورزشی ، بخش جامعه و سیاست ، بخش تغذیه و سلامت ، بخش هنری ، بخش کودک و نوجوان ، بخش ادبیات ، بخش هنر مردان خدا ، بخش مشاوره تبیان ، بخش تجارت الکترونیک ، بخش تبیان استانها ، خدمات ، بخش زبانهای خارجی

سایت  تبیان علاوه بر زبان فارسی ،همه روزه مطالب تازه ومتنوعی  در حوزه های معارف اسلامی، علوم نوین ،اقتصاد، اخلاق، علوم اجتماعی، تاریخ وفرهنگ ایران وهمچنین انقلاب اسلامی، به ۶ زبان :انگلیسی، عربی، فرانسه، اردو روسی وترکی استانبولی دراختیار کاربران غیر فارسی زبان خود قرار می دهد.

مدرسه اینترنتی

نیازهای آموزشی در فضای آموزشی کشور ( معلمین، دانش ‏آموزان و مدارس و خانواده ‏ها) اغلب ناشی از تغییراتی است که در نحوه آموزش پدید آمده است. آموزش و پرورش ایران نیز مانند سایر نقاط جهان به سمت استفاده بیشتر از محیط دیجیتالی و تعامل بیشتر دانش آموزان با موضوع درس و یادگیری می‏رود. تدریس به روش تعاملی، به آزمایشگاه، وسایل و تجربیات دست اول نیاز دارد که هنوز به طور یکسان و عادلانه در تمام نقاط ایران گسترش نیافته است. در عین حال گسترش اینترنت در مدارس ایران سریع‏تر و راحت‏تر از این موارد بوده است. مدرسه اینترنتی می‏کوشد تا این فاصله را با آزمایش‏ها و تجربه‏ های اینترنتی و نرم افزارهای آموزشی  پر کند.

حوزه علمیه تبیان

 پایگاه جامع اطلاع رسانی و آموزش حوزوی است که کاربران تبیان می توانند با استفاده از لینک موجود در صفحه اول به این قسمت دسترسی داشته باشند. مهم ترین قسمت های حوزه علمیه عبارتند از:

 – در قسمت دروس متداول حوزه علمیه، کلیه دروس سطح حوزه علمیه از پایه یک تا پایه ده، شامل متن و صوت اساتید برجسته حوزه علمیه در اختیار طلاب محترم و علاقمندان به فراگیری دروس حوزوی قرار گرفته است. در دروس اصلی حوزه، امکان انتخاب از میان دو یا چند استاد فراهم شده است. در مجموع بیش از ۴۲۰۰ ساعت صوت دروس متداول حوزه بر روی سایت تبیان قرار گرفته است.

  – دروس خارج حوزه علمیه سایت تبیان، مشتمل بر دروس فقه، اصول، فلسفه، تفسیر و اخلاق حضرات آیات عظام به همراه امکان مباحثه، یادداشت برداری و سایر امکانات پژوهشی مورد نیاز بر روی سایت تبیان ارائه شده است.

  – در مدرسه فقاهت حوزه علمیه، علاقمندان می توانند از طریق سایت تبیان به طور زنده در جلسات دروس خارج علمای حوزه علمیه شرکت کنند. همچنین بعد از ظهر هر روز، دروس آن روز در آرشیو دروس خارج مدرسه فقاهت قرار داده می شود.

  –  اخبار حوزه علمیه شامل آخرین خبرها و رویدادهای مرتبط با حوزه علمیه می باشد.

  –  در گنجینه پرسش و پاسخ های عمومی حوزه علمیه، مجموعه های مختلفی از قبیل ۲۰۰۰۰ پرسش و پاسخ عمومی به زبان فارسی و ۳۰۰۰ پرسش و پاسخ به زبان عربی موجود است . در کنار بانک عمومی گنجینه فقهی شامل سوالها و پاسخهایی از محضر مراجع عظام تقلید نیز موجود می باشد.

   – معرفی حوزه ها و مدارس علمیه و آشنایی با علمای فقید، شهدای روحانی و فرزانگان حوزه علمیه از دیگر فعالیت های حوزه علمیه تبیان است.

 

کتابخانه متنی تبیان

 مجموعه ای ارزشمند شامل بیش از ۵۴۰۰۰ عنوان کتاب و مقاله در زمینه های مختلف علمی، آموزشی، ادبی، اعتقادی، تاریخی، هنری و… را در دسته بندیهای تخصصی در اختیار کاربران قرار داده است. کتابخانه شخصی محیطی است که شما می توانید مانند یک کتابخانه شخصی واقعی، کتابهای مورد علاقه خود را انتخاب نمایید و آن را هر طور که می پسندید دسته بندی و نگهداری نمایید. شما همچنین می توانید در کتابخانه تبیان طرح های پژوهشی تعریف نموده، و از امکانات کتابخانه تبیان برای فیش برداری و انجام گروهی تحقیقات استفاده نمایید. امروزه کتابخانه متنی تبیان، دامنه فعالیت خود را توسعه داده و علاوه بر زبان فارسی، کتابهای خود را به زبانهای عربی و انگلیسی نیز ارائه می نماید. اخبار کتاب و معرفی کتاب از دیگر قسمت های کتابخانه متنی سایت تبیان است.

 کتابخانه صوتی تبیان شامل بیش از ۳۰۰۰۰ فایل صوتی در موضوعات متنوع و در دسته بندی های تخصصی، به عنوان پایگاه جامع اطلاعات صوتی در اینترنت، در اختیار کاربران سایت تبیان قرار گرفته است.

 کتابخانه تصویری تبیان دریچه ای رو به دنیای جذاب فیلم و ویدئو از طریق اینترنت است. تبیان، به عنوان پایگاه اینترنتی پیشرو در داخل کشور، این بار، هزاران فایل ویدئویی را در دسته بندی های تخصصی در قسمت کتابخانه تصویری برای کاربران فراهم نموده است.

کتابخانه تبیان به پشتوانه حجم وسیع اطلاعات متنی، صوتی و تصویری خود، قسمتی را به عنوان ویژه های کتابخانه راه اندازی نموده که در مناسبت های مختلف، مجموعه اطلاعات متنی، صوتی و ویدئویی مرتبط با آن مناسبت، به صورت ویژه نامه های یکپارچه و با دسترسی آسان در اختیار علاقمندان قرار خواهد گرفت.