معرفی دو کتاب در مورد مدیریت زمان

1aa2f7441c2e1e8ce1ae43bf58de9bfa_L

زمان بلندترین است زیرا ابدیت را با آن می سنجند ، از همه کوتاه تر است ، زیرا هیچ یک از ما ، زمان اتمام همه ی کارهای خود را نداریم . بسیار زودگذر است ، برای آنها که خوشحالند . از همه کند تر است ، برای آنها که رنج می برند. هیچ چیز بی آن به انجام نمی رسد ، زیرا تنها صحنه ای است که در آن مجال بازی زندگی را داریم .

اولین کتاب نوشته مهدی نیلی پور است در این کتاب ایشان  به بحث مدیریت زمان به عنوان یکی از بحثهای مهمی که روان شناسان در مورد آن تامل بسیار نموده اند اشاره می کند . مدیریت به معنای در گردش نگه داشتن زمان و لحظات زندگی و مفید نمودن حداکثری آن می باشد .

انسان و فضیلتهای او در لحظات و دقائق و ساعات متولد می شود و نو به نو می گردد . حضرت علی (ع) می فرمایند : «هر فردی فرزند زمان خویش و مولود آن است .»

از نشانه های اصلی و حتمی انسانهای با فضیلت و مفاخر و سرشناسان و افراد موفق ، مراقبت و تسخیر و توسعه و به عبارتی مدیریت زمان ( شبها و روزهای ) در اختیار آنان است.

شاید این چیستان را شنیده اید : « آن چیست که از همه چیز بلند تر و از همه چیز کوتاه تر است . سرعتش از همه چیز بیشتر است و از همه چیز کند تر است . به آن توجهی نمی کنیم و پشیمان می شویم . هیچ چیز بدون آن انجام      نمی شود . همه ی چیزهای کوچک را در خود می بلعد و همه ی چیزهای بزرگ را به وجود می آورد . »

زمان بلندترین است زیرا ابدیت را با آن می سنجند ، از همه کوتاه تر است ، زیرا هیچ یک از ما ، زمان اتمام همه ی کارهای خود را نداریم . بسیار زودگذر است ، برای آنها که خوشحالند . از همه کند تر است ، برای آنها که رنج می برند. هیچ چیز بی آن به انجام نمی رسد ، زیرا تنها صحنه ای است که در آن مجال بازی زندگی را داریم . چیزی است که زندگی از آن ساخته شده است . زمان همه ی چیز های بی ارزش گذشته و آینده را به فراموشی می سپارد و در خود می بلعد . در مقابل همه ی چیزهای بزرگ و فداکارانه را می سازد و می پروراند . ما غالبا در مورد ارزش و اهمیت زمان فقط بحث می کنیم ، اما با وجود این به ندرت از طریق محاسبه ، هزینه وقت را در یک جلسه یا گردهمایی یا کنفرانس به دست می آوریم . اگر مثلا برای هر دقیقه یک دلار در نظر بگیریم در می یابیم که با اغتنام یا اتلاف وقت به ازای هر دقیقه همان اندازه پول به دست می آوریم یا از دست می دهیم .

ما باید بدانیم که :

« کشتن وقت ، وقت کشی نیست ، خود کشی است . »

و« ما باید مراقب دقیقه ها باشیم، ساعات از خودشان مراقبت می کنند.»

حضرت علی علیه السلام می فرمایند: « المرء ابن ساعته » انسان فرزند لحظه ای است که در آن به سر می برد.

در این راستا حجت الاسلام نیلی پور کتابی نوشته اند که در آن از مدیریت زمان بحث شده است .

در بخشی از این کتاب نویسنده اشاره ای به عوامل پیدا و پنهانی کرده که به عنوان دزدان وقت مطرح میشوند.ایشان بیان می دارند که اگر وقت و زمان طلای نامرئی است ، پس اغلب دزدان آن هم نامرئی و پنهانی هستند؛ پس باید بیشتر مراقب وقت خود باشیم.

برای دانستن اصول مدیریت زمان و داشتن یک برنامه ریزی موفق برای رسیدن به اهداف عالی خواندن این کتاب و عمل کردن به مباحث آن را به شما توصیه می کنیم.

از باب نمونه به سیره علامه بزرگوار آیت الله طباطبایی در چگونگی مدیریت زمان و دقت در صرفه جویی و بهره مندی از ثانیه ها اشاره ای می کنیم:

وقتی ایشان تفسیر المیزان را می نوشتند، نوشته هایشان را ابتدا بی نقطه می نوشتند، بعد که مرور مجدد می کردند آن را نقطه گذاری می کردند.از ایشان سوال شد که چرا اول بی نقطه مینویسند، فرمودند :« من حساب کرده ام اول که بی نقطه می نویسم و بعد در مرور نقطه می گذارم چند درصد ( دقیقه ی ثانیه) در وقتم صرفه جویی می شود.»

البته بحث مدیریت زمان از بحث های پرطرفدار همه مردم در دنیاست و کتاب های زیادی در این زمینه در دنیا نوشته شده و در کشور ما نیز ترجمه شده است از جمله پرفروش ترین این کتاب ها ، کتاب مدیریت زمان برایان تریسی است .

برایان تریسی در کتاب های پرفروش خود ایده ها و نظریاتی را که اندیشمندان جهان در طول ۲۵۰۰ سال گذشته در مورد رموز موفقیت ارائه کرده اند گرد آورده و در قالب نظامی ساده و کارآمد خلاصه کرده است تا شما بتوانید با بهره گیری از آن زندگی خود را دگرگون کنید. در حال حاضر بیش از یک میلیون زن و مرد با ۱۷ زبان در ۳۲ کشور از     ایده ها ، متدها و تکنیک های برایان تریسی برای افزایش درآمد ، بهبود روابط و شکوفا کردن نیروهای بالقوه خود به منظور دست یابی به یک زندگی شادتر و سالم تر استفاده می کنند. این کتاب کوچک بزرگ با آموزش مدیریت زمان و رموز استفاده بهتر از وقت شما را قادر می سازد با سرعتی بیش از آنچه تا کنون تصور می کردید به هدف های خود دست یابید.