فیلم برداری/آشنایی با حرکات چرخش دوربین

318e82d7e78de758516c4d47d1485980_L

در فیلمبرداری با دوربین های آماتوری، مهم ترین نکته، توجه به حرکات دوربین است. چون دوربین های آماتوری، عمدتا دوربین های کوچکی هستند، هرگونه حرکت سریع یا نا به جا، با شدت بیشتری در تصویر منعکس می شود.

چگونهدوربینرابچرخانیم؟

بیشتر افراد زمانی که فیلم برداری می‌کنند و سپس ضبط می‌کنند پس از تماشای فیلم متوجه می‌شوند قسمت‌هایی که دوربین در حال چرخش بود واضح ضبط نشده اما در اینجا با روش صحیح چگونگی چرخاندن دوربین آشنا خواهید شد.

وقتی دوربین را می‌چرخانیم باید دوربین در یک سطح ثابت باشد اگر در دست مان هست تا جایی که می‌توانیم باید از لرزش دست جلو گیری کنیم سپس با نرمی و سرعت خیلی کم دوربین را به هر طرف که می‌خواهیم بچرخانیم.

موقع چرخش باید چشممان بر روی مانیتور دوربین و دستانمان باشد اگر با این روش فیلم برداری کنید همیشه موقع چرخاندن دوربین تمام تصاویر به خوبی و واضح ضبط خواهند شد.

انواعسهپایه:

۱-  استاندارد: این سه پایه مخصوص ضبط فیلم های حرفه ای می باشد.

۲-  سه پایه معمولی:این سه پایه از جنس آلومینیوم با پایه های کشویی قابل تنظیم در اندازه های مختلف است.

۳-  سه پایه باز: این سه پایه دارای قابلیت تنظیم سریع و گشودگی تا زاویه ی ۱۸۱ درجه می باشد.

۴-   سه پایه متحرک:به هنگام فیلمبرداری وضعیت دوربین بطور پیوسته تغییر می کند. در استودیو قالبا از سه پایه متحرک استفاده می‌شود چرا که تغییر وضعیت دوربین را بدون تکان دادن امکان پذیر می‌سازد. سه پایه متحرک بسیار شبیه سه پایه استاندارد است با این تفاوت که سه چرخ جهت جا به جایی به پایه های آن نصب شده است. سه پایه متحرک بطور گسترده ای در صنعت سینمای اروپا و استودیو های تلویزیونی استفاده می شود .

در زمینه فیلم برداری بخصوص فیلم برداری دیجیتال، عوامل بسیاری در نوع فناوری ثبت و ذخیره سازی اطلاعات تصویری دخیل هستند. به عنوان مثال در فیلم برداری های حرفه ای کیفیت تصویر بر حجم دوربین و حتی قیمت ارجحیت دارد در حالی که در مصارف تفریحی و خانگی وزن، ابعاد و قیمت از اولویت های بالاتری برخوردارند و پس از این ها مساله کیفیت مطرح می شود .

مسائل دیگری همچون مدت زمان فیلم برداری نیز در جای دیگر مطرح می شود. البته مهمترین خصوصیت فیلم های دیجیتال نسبت به آنالوگ آن است که در مرور زمان کیفیت خود را از دست نمی دهند و دیگر این که با امکانات امروزی، نقل و انتقال و تبدیل آنها از یک فرم به فرم دیگر به راحتی صورت می گیرد. ویرایش آنها نیز بسیار ساده تر است .

در فیلمبرداری با دوربین های آماتوری، مهم ترین نکته، توجه به حرکات دوربین است. چون دوربین های آماتوری، عمدتا دوربین های کوچکی هستند، هرگونه حرکت سریع یا نا به جا، با شدت بیشتری در تصویر منعکس می شود. به یاد داشته باشید تصاویر با دوربینی که کمتر یا آرام تر حرکت کرده اند حرفه ای تر به نظر می رسند.

اگر می‌خواهید در هنگام فیلمبرداری دوربین خود را، برای نشان دادن تصاویر مختلف حرکت دهید این نکات را به یاد داشته باشید:

الف-  عادت کنید هر شات شما دست کم ده ثانیه باشد. یعنی وقتی دوربین را بر روی سوژه ای روشن می کنید، بدون حرکت یا هر گونه تغییر شاتی، دست کم از آن ده ثانیه فیلم بگیرید و )اگر بیشتر نیاز نداشتید(  شات را عوض کنید. غیرحرفه ای ترین شیوه ی فیلمبرداری این است که مدام شات را عوض کنید بدون آنکه از هر شات، مقدار کافی تصویر داشته باشید .

ب-  از Zoom کردن با دوربین، تا آنجایی که ممکن است خودداری کنید. بهتر از Zoom کردن این است که پس از اینکه شات عریض تر را فیلمبرداری کردید، به محل واقعه  )سوژه ای که می خواستید روی آن زوم کنید(  نزدیک شوید و از نزدیک و به حالت عادی )و نه Zoom شده(  از آن فیلم بگیرید. اگر احتمال خطر وجود دارد یا امکان تصویر برداری از نزدیک نیست، ابتدا یک شات عریض را فیلمبرداری کنید. سپس روی سوژه مورد نظر Zoom کنید، و بدون حرکت دادن دست خود، برای مدت حداقل ده ثانیه، از سوژه مورد نظر فیلم بگیرید. اگر متوجه شدید شات Zoom شده، کیفیت مناسب ندارد، شاید لازم باشد روی آن صحبت کنید و توضیح بدهید که منظورتان از این تصویربرداری چیست. باز هم یادآوری می شود در هنگامی که از دوربین های کوچک استفاده می کنید و روی سوژه ای Zoom می کنید، لرزش دستان، راحت تر به تصویر منتقل می شود. دوربین را دو دستی بگیرید. اگر در شرایطی می خواهید از بالای سر فیلمبرداری کنید، دوربین را بالا برده و در صفحه نمایش آن کنترل کنید از چه فیلم می گیرید. لرزش دست در این حالت زیاد است .

منبع : جزوه آموزش جامع فیلم برداری