نکاتی در عکاسی

b031e988d5e27ced7cc4d831fca761fa_L

عکاسان خوب هم به خاطر رعایت تکنیک های عکاسی و هم برای رعایت نکات ظریف است که عکاسان خوبی هستند. عکس های با ارزش زیادی به خاطر تکنیک ضعیف ضایع می شوند.

 

۱- نزدیکتر شوید :

بیشتر آماتورها در زمان عکاسی از موضوع خود خیلی دور می شوند از داخل لنز نگاه کنید! این واقعآ مهم است مخصوصاً زمانی که از مردم عکس می گیرید. عکاسان حرفه ای از لنزهای ۸۵ تا ۱۰۵ میلیمتری برای عکاسی چهره استفاده می کنند . بیشتر دوربینهای غیر حرفه ای لنزهای ۳۵mm  دارند.

۲- گنجاندن افراد در عکس ها :

افزودن افراد به عکس ها مفهوم و فضا می دهد .این کار رابطه بر قرار کردن با عکس را آسان می کند و بعضی مواقع به ما یک مفهوم از بزرگی و کوچکی یا مقیاس می دهد.

۳- حرکتها را شکار کنید :

بگذارید افراد در حال حرکت باشند و از لحظه ها عکس بگیرید.

۴- ساختار را ساده نگه دارید :

ترکیب ساده فهم و درک را ساده تر می کند . یک زمینه  ( back ground ) ساده ، کمتر بیننده را گیج می کند و به آنها اجازه تمرکز روی موضوع را می دهد.

۵- سوژه را در مرکز قرار ندهید :

 سعی کنید موضوع اصلی را در مرکز تصویر قرار ندهید عکاسان حرفه ای از قانون یک سوم استفاده می کنند یعنی سوژه یا موضوع اصلی را حدوداً به فاصله یک سوم از گوشه فریم قرار می دهند اگر به این روش عمل کنید در نتیجه کار شما تاثیری می گذارد که حتی فکر آن را هم نمی کنید.

۶- زاویه را تغییر دهید.

این عمل می تواند عکس را خیال انگیز و دراماتیک کند. تقریباً همه آماتور ها از روبرو عکس می گیرند ولی زوایای فراوان دیگری وجود دارند که می توانند نتایج شگفت انگیزی بوجود آورند.

۷- به نور پردازی و روشنایی توجه کنید.

نور مستفیم خورشید باعث سایه روشن شدن بیش از اندازه عکس می شود، اما نور ناکافی منجر به یک عکس تار می شود. همیشه به این شعار توجه داشته باشید که نور عکس را می سازد.

۸- از فلاش استفاده کنید.

  فلاش می تواند وضعیت روشنایی را بهتر کند . حتی در یک روز آفتابی .

۹- روش نگه داشتن دوربین

تکان های دوربین می تواند یک عکس عالی را ضایع کند. دوربین باید نسبت به موضوع ثابت نگه داشته شود رعایت این نکته مخصوصاً در هنگام  Zoom کردن بسیار مهم است.

۱۰ – رنگ ها را گرمتر کنید

آیا تا بحال توجه کرده اید که رنگ عکس هایتان سرد و بی روح است؟ مشکل اینجاست که در قسمت تنظیمات دوربین گزینه (default) برای White Balance  یا  ( W B ) در حالت  Auto می باشد که برای اکثر تصویرها مناسب است اما در حالت  Auto تصاویر تمایل به رنگ های سرد دارند.

زمانی که از یک منظر در هوای آفتابی عکس می گیرید  White Balance را از  Auto به Cloudy   تغییر دهید. بله در هوای آفتابی دوربین را روی هوای ابری تنظیم کنید. این تنظیم مانند این است که یک فیلتر گرم مناسب استفاده کنید. این عمل باعث می شود که رنگ های زرد و قرمز غلیظتر به نظر برسند و به اصطلاح عکس شما گرمتر شود..

حتماً این عمل را امتحان کنید و چند عکس در فضای آزاد بگیرید ابتدا در حالت  Auto سپس Cloudy  و عکسها را در کامپیوتر مقایسه کنید.

۱۱- فیلتر پلارایزر (Polarizer)

اگر می خواهید عکس هایتان واقعاً قوی باشند، از یک فیلتر پلارایزر استفاده کنید. یک پلارایزر فیلتری است که هر عکاسی برای عکاسی در فضای آزاد باید در اختیار داشته باشد. با کاهش تشعشع ها و انعکاسهای ناخواسته، عکسهایی که از فیلتر پلارایزر استفاده می کنند با ارزش و دارای رنگهای سیرتری هستند به خصوص تصاویر آسمان.

اگر دوربین شما قابلیت نصب فیلتر را ندارد ناامید نشوید چون حقه ای هست که بنده سالهاست از آن با دوربین معمولی خودم استفاده می کنم، اگر یک عینک دودی با کیفیت خوب دارید شیشه های آنها را بیرون بیاورید و آنها را تا حد امکان نزدیک لنز دوربین قرار دهید سپس در LCD  دوربین خود دقت کنید که لبه های شیشه ای عینک در عکس نیفتد.

به یاد داشته باشید برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید طوری پشت دوربین قرار بگیرید که آفتاب از شانه سمت راست یا چپ شما بتابد. فیلتر پلارایزر زمانی بهترین نتیجه را خواهد داشت که منبع نور با زاویه ۹۰ درجه بتابد .