آموزش عکاسی (۲)

5712cafa73d3070fd3bcbae20b674ae5_L

قانون یک سوم و نقاط طلایی

اولین و مهمترین سوالی که در بستن یک نما به ذهن می‌آید این است که « سوژه اصلی ‌مان را چگونه و در کجای کادر قرار دهیم تا بیشترین توجه و تمرکز بیننده متوجه آن شود؟. » نکته بسیار مهم این است که اگر سوژه را صرفاً در وسط کادر قرار دهیم، تصویری تخت و بی‌روح و یکنواخت عایدمان می‌شود.

مطالعات هم نشان داده است که اصولاً انسان در نگاه اول به طور ناخودآگاه توجهش معطوف به چهار نقطه از یک تصویر می‌شود که در حواشی کادر وجود دارند. اما این چهار نقطه در کجای تصویر قرار می‌گیرند؟

قانون یک سوم:

فرض کنید کادر را با دو خط موازی در عرض و دو خط موازی در طول در مجموع به ۹ قسمت مساوی تقسیم کرده‌ایم. مسیر هر خط مکان مناسبی برای قرار دادن سوژه اصلی در کادر است.

از تقاطع این چهار خطِ یک سوم، چهار نقطه حاصل می‌شود که به آنها «نقاط طلایی» می‌گویند. تجربه نشان داده است که تاثیرگذارترین نقاط هر کادر همین نقاط طلایی می‌باشند.

در قراردادن سوژه بر روی نقاط یک سوم بایست نیم‌نگاهی نیز به دو موضوع داشته باشیم:

 حفظ « تعادل» در کادر ؛

رعایت « هدروم» و « لیدروم»

عکاسی در پاییز

عکاسی از رنگ های بی نظیر و چشم نواز پاییزی برای هر عکاس شانس بزرگی محسوب می شود. رنگ های غنی و درخشان حس والایی را به یک عکس با زمینه ای از طیف قرمز ،‌ زرد و نارنجی انتقال می دهد. چگونه می توانیم از این صحنه های خیره کننده و شگفت انگیزعکس بگیریم؟

راه های زیادی وجود دارد که شما می توانید بواسطه آن ، عکس های خودتان را از یک عکس معمولی جدا کنید.‌ بعضی از آنها بسیار ساده هستند و بعضی از آنها قدری پیشرفته تر. در زیر راهنمای دقیقی برای عکاسی کردن در پاییز‌‌ ارائه شده است که همه نکات مربوط به عکاسی از نور تا ترکیب بندی را شامل می شود.

نور خود را بشناسید.

 رنگ های پاییزی ، رنگ هایی با عمر کوتاه هستند ،‌ بنابراین آخرین کاری که شما بعنوان یک عکاس یا علاقه مند به عکاسی در فصل پاییز ممکن است انجام دهید این است که به انتظار یک هوای ایده‌آل در خانه بمانید .‌ شما    می توانید صحنه های زیبایی را با نورهای متفاوت مشاهده کنید.تنها لازم است تا با توجه به ارزیابیتان از صحنه ،نور خود را تنظیم کنید و از هر روش یا ابزاری که عکس شما را بهتر می کند ، استفاده کنید .

شرایط ابری

وقتی از برگ های پاییزی عکاسی می کنید ،‌ نور نقش قابل توجهی را در جان دادن به رنگ  عکس هایتان بازی   می کند . عده زیادی توجه نمی کنند که در یک روز ابری می توانند بهترین نور را برای عکس گرفتن از برگ های پاییزی داشته باشند ، درحالیکه این یک روش فوق العاده برای عکاسی از برگ های اشباع شده از رنگ است. نور یک روز ابری توانایی این را دارد که سایه روشن های تند و ناملایم را حذف کند ودرعین حال رنگ مایه های قوی و نور‌ و‌ سایه روشن هایی را که زیر نور خورشید قابل دیدن نیست را آشکار کند.

همچنین باید بدانید که برگ های خیس و مرطوب طراوت بسیار بیشتری در رنگ ها نسبت به برگ های خشک شده، دارند. ترکیب این نکته با نور یک روز ابری می تواند رنگ‌های فوق العاده‌ای به شما بدهد . نور یک روز ابری فقط برای طول روز ایده‌آل نیست، برای دقایقی بعد از طلوع خورشید و دقایقی قبل از غروب  نیز ‌می توانید آبی و بنفش خیره کننده ای را به طیف برگ‌ های پاییزی عکستان اضافه کنید.

 اگر جزو شب بیدارها هستید ، نیازی نیست برای عکاسی ساعت ۴ صبح بیدار شوید ، در طول شب‌ های ابری عکس‌ها به شکلی باور نکردنی می توانند قوی باشند ، مخصوصا اگر ماه ِ نو در آسمان دیده شود و یا حتی ابرها آن را پوشانده باشند و فقط نور کمی از آن داشته باشیم و اینجا جایی است که شما باید از تکنیک نوردهی در زمان بالا استفاده کنید.

 نورخورشید

در واقع هیچ چیز جز نور خورشید نمی تواند رنگ مایه گرم خورشید را با برگ های پاییزی در آمیزد . نور مستقیم باعث افزایش سایه روشن‌ها می شود و این نه تنها طیف رنگی گسترده تری را در اختیار شما قرار می‌دهد ، بلکه حس عکس را نیز بسیار بیشتر می کند . بطور خاص‌، بازی پرتوهای نور خورشید از دریچه دوربین تان در ساعت های طلایی روز (زمانی که بهترین نور را داریم) زیبایی خیره کننده‌ای را در عکس ایجاد می کنند . شما می توانید از این ویژگی برای عکس گرفتن از برگ‌های پاییزی استفاده کنید.

در‌هنگام عکاسی زیر نور خورشید ،‌ بدون شک با مشکل نور روبرو خواهید شد ،‌ بخصوص در صبح و بعد از ظهر که پرتوهای خورشید سایه روشن‌های بیشتری ایجاد می کنند .آسمان  پر نور و زمینِ تیره و یا نقطه های بسیار پر نور ناشی از بازتاب نور خورشید در لنز از جمله مشکلاتی است که با آن روبرو می شوید.

برای خلاص شدن از این مشکل،می باست نورسنجی خودتان را چیزی بین نور آسمان و زمین قرار دهید.(نورسنجی تلفیقی)

آب و هوا

آب‌ وهوای پاییزی ، یعنی آب و هوایی که غیرقابل پیش بینی و ناپایدار است ، باران ‌، ‌مه و گاهی اوقا‌ت یخ زدگی‌های کوچک و بزرگ. اما این شرایط نباید باعث شود که عکاسی نکنید. برخی از عکاسان حرفه ای از این شرایط برای نشان دادن نمایی از پاییز راستین استفاده می کنند.

 غبار و مه

پاییز نه تنها فستیوالی از رنگ‌های جان‌بخش است، بلکه شب‌ های سرد را به صبح‌ های مه آلود و رمزآلود ختم می کند. مهِ بالای دریاچه وغبارغلیظ درهوا ترکیب بندی فوق العاده‌ای را رقم می زند. بخصوص اگر این عکس در ساعت‌های طلایی روز گرفته شود(صبح قبل از طلوع یا قبل ازغروب خورشید)

دقت کنید که تنها برگ‌های پاییزی نیستند که می توانند زیبایی پاییز را نشان دهند، در صبح بعد از شب‌های سرد می توانید از شبنم روی برگ‌ها نیزعکاسی کنید.

آخرین فرصت ها

فرو افتادن برگ‌ها از درخت به معنای تمام شدن خزان نیست،و این دلیل نمی شود که نتوانید عکس های خیره کننده‌ای بگیرید. ترکیب خشکی و زمختی از درختان بی ثمر و بی برگ با رنگ‌های پس زمینه فرصت خوبی برای عکس‌های خلاقانه است.

هنگامی که زمان دقیق خزانِ درختان فرا می رسد ( ممکن است بین یک هفته تا یک ماه طول بکشد) شما فرصت دارید تا ترکیب بندی‌ها و‌پرسپکتیوهای متفاوتی را برای عکاسی کردن استفاده کنید.همچنین خوب است بدانید که وقتی برگ‌ها تغییر رنگ می دهند،درحقیقت آنها بیشتر از آنچه که در آن بازه زمانی می بینید، تنوع رنگ نخواهند داشت. بنابراین فرصت شما برای عکاسی کردن از فرش برگ‌های پاییزی بر روی زمین کمتر از کل زمانیست که خزان فرارسیده است. ودرنهایت،باید توجه داشته باشید که خزان با توجه به ارتفاع منطقه مورد نظرونوع درختان گستره زمانی متفاوتی را شامل می شود مثلا زمانی که درختان در کوهپایه‌ها تغییر رنگ می دهند، به ندرت خزان برای درخت‌های شهر اتفاق افتاده است .

منبع: فرهنگ نیوز