آموزش وبلاگ نویسی (۱)

f41687065406fae6d8ff38f5ee43f226_L

ساختن وبلاگ بسیار راحت است، فقط باید فرم مختصر و ساده ای را که بیشتر از چند دقیقه طول نمی کشد، پر کرد تا صاحب وبلاگ شد .

 

وبلاگچیست ؟

وبلاگ یک یا چندین صفحه اینترنتی است که در آن شخص یا گروه به نوشتن مطالب در موضوع یا موضوعات گوناگون و متنوع می پردازند و افکار، عقاید اشعار و یا خاطرات خود را برای مطالعه عموم در آن قرار می دهند . به زبان ساده یک سایت کوچک و شخصی است که به شما امکان منتشر کردن مقالات و خاطرات را بعنوان صفحه شخصی می دهد.

امکاناتوبلاگ

از جمله امکاناتی که در وبلاگ خود در اختیار دارید:

۱- مطالب دلخواه را بنویسید ویرایش کنید.

۲- دیگران در وبلاگ شما نظرات خود را قرار دهند.

۳- آهنگ قرار دهید تا بینندگان آهنگ شما را گوش دهند.

۴- لینک وبلا گها و و بسایت های دیگر را به ستون کناری وبلاگ اضافه کنید.

۵- با دوستانتان یک وبلاگ گروهی داشته باشید.

۶- ظاهر وبلاگ را با استفاده از تغییر قالبش عوض کنید.

۷- در نهایت وبلاگ، صفحه شخصی شما بر روی اینترنت است که معرف شماست و این شمایید که تصمیم می گیرید ، چه مطالبی در آن قرار دهید.

۸- اگر یادداشت جدیدی در وبلاگتان قرار دهید، یادداشت در صفحه اول و بالای تمام یادداشت های قبلی قرار می گیرد.

۹- نوشته های ماه های قبلی در آرشیو قرار می گیرد و معمولا۱۰ یادداشت آخری که نوشته اید در صفحه اول دیده می شود.

ثبتناموایجادوبلاگدرسایتبلاگفا

ساختن وبلاگ بسیار راحت است، فقط باید فرم مختصر و ساده ای را که بیشتر از چند دقیقه طول نمی کشد، پر کرد تا صاحب وبلاگ شد .

برای انجام این کار وارد سایت www.blogfa.com می شویم

با سه روش )روش های بیشتری هم وجود دارد( می توانیم یک وبلاگ جدید بسازیم:

۱- انتخاب لینک “ثبت وبلاگ جدید” از منوی اصلی بالای صفحه سایت بلاگفا

۲- فشردن دکمه “ایجاد وبلاگ جدید” در وسط صفحه اول سایت بلاگفا

۳- وارد کردن آدرس صفحه ثبت نام در آدرس بار مرورگر اینترنت

بعد از باز شدن صفحه ثبت و ایجاد وبلاگ جدید، باید قسمت های مشخص شده فرم ثبت نام را پرکنیم .

نامکاربری(username) اسمی که به زبان انگلیسی و یا لاتین در این کادر وارد کنید ، آدرس اینترنتیوبلاگ شما خواهد بود ، بنابر این اگر آدرس خاصی مد نظر شماست آن را وارد نمایید به صورتhttp://username.blogfa.com

در نام کاربری از حروف و اعداد و- ) خط تیره ( استفاده می شود.  مثلاً اگر من blogfahelp را وارد کنم، آدرس وبلاگ منblogfahelp.blogfa.com می شود .

ممکن است این نام را قبلاً کاربر دیگری ثبت کرده باشد ، شما می توانید نام انتخابی را در صفحه جدیدی از مرورگر اینترنتی خودتان وارد کنید و به آن blogfa.com اضافه کنید و کلید Enter را بزنید ، اگر پیغام “وبلاگی با این آدرس پیدا نشد” دیدید ، می توانید آن را برای خود ثبت کنید . و گرنه نام را تغییر دهید.

کلمهعبور:  رمز ورود به بخش مدیریت وبلاگ شماست . کلمه عبور ( password)  حتما باید از حروف و اعداد و علائم باشد و می توان از ۴ حرف به بالاتر استفاده کرد.

تکرار کلمه عبور: برای اطمینان از درست وارد شدن رمز در این کادر برای بار دوم، همان رمز را تکرار می کنیم .

عنوانوبلاگ:  موضوع اصلی وبلاگ را تحت نام وبلاگ در این کادر وارد می کنیم .  این نام می تواند به تمام زبانها )هم فارسی( و حروف خاص و اعداد باشد.

نامنویسنده: این نام می تواند نام واقعی شما، نام مجازی شما و یا سِمَت شما باشد.

ایمیلخصوصی:  این ایمیلی است که پیغامهای سایت بلاگفا به آن ارسال میشود و اگر کلمه عبور را فراموش کردید، کلمه عبورتان از طرف بلاگفا به این ایمیل ارسال خواهد شد.

ایمیلنویسنده: ایمیلی است که به همه بینندگان نمایش داده می شود.  بینندگان با این ایمیل میتوانند با شما ارتباط برقرار کنند.

منطقهزمانی: منطقه زمانی دلخواه خود را از فهرست مناطق زمانی انتخاب کنید.

تعدادپستهادرصفحهنخست: تعداد مطالبی را نشان میدهد که از آخرین مطالب ارسالی و در صفحه نخست وبلاگ نشان داده می شود و تعداد پیش فرض آن ۱۰ مطلب است . تعداد پست ها میتوانند بین عدد ۱تا ۳۰ باشند.

نحوه نمایش تاریخ آرشیو، نحوه آرشیو مطالب وبلاگ، را نیز متناسب با نیاز خود پرکنید. قوانین و مقررات وبلاگنویسی در بلاگفا را مطالعه کنید.

نوشتنودرجمطلبجدیددروبلاگ

اولین هدف یک ابزار مدیریت وبلاگ ایجاد محیطی آسان برای درج مطالب جدید و همچنین مدیریت نوشته های پیشین است.

جهت درج مطالب جدید در وبلاگ باید با نام کاربری و کلمه عبور در بخش اعضای سایت بلاگفا وارد شوید . نام کاربری و کلمه عبور را در بخش مدیریت بلاگبا آدرس  www.blogfa.com وارد کنید.

پس از ورود به بخش مدیریتی وبلاگ صفحه ای را خواهید دید که در سمت راست فهرستی از گزینه ها و امکانات مدیریتی نمایش داده شده است، برای ورود یک نوشته جدید گزینه”ارسالمطلبجدیدو یا گزینه “پستمطلبجدید” را انتخاب کنید.

در کادر باز شده عنوان مطلب را در کادر خالی که جلوی کلمه “عنوان مطلب” تایپ کرده و متن دلخواهتان را با استفاده از ابزار ویرایشگر در کادر پایین وارد نمایید. لازم به ذکر است که ورود عنوان و یا حتی متن کامل الزامیست اما شما می بایست حداقل یکی از آنها را پر کنید.

برای گذاشتن مطلب نیاز به اتصال به اینترنت نیست می توان مطلب را تایپ و پس از اتصال،

آن را در وبلاگ Paste کرد.

عنوانمطلب: عنوان مطلب جدیدتان را که می خواهید به وبلاگ بفرستید در این کادر وارد کنید.

نوارفرمت: با کمک ابزارهای این قسمت متن را قالب بندی و فرمت گذاری کنید