مهارت برقراری ارتباط در تشکل‌ها (۱)

505a5676b5a3aa6a3f6b2efa15ce8a2c_L

یکی از دغدغه های مدیران فرهنگی و افراد فعال فرهنگی شیوه ارتباط موثر با افراد مختلف در تشکل ها و گروه های فرهنگی می باشد که بدون آن عملا نمی توان کار فرهنگی ویژه ای را ارائه داد.

در ادامه اصول و ابعاد مهارت ارتباط خواهد آمد که با عنایت به آنها می توان به اصلاح رفتار و نوع ارتباط با افراد مختلف در تشکل ها پرداخت.

همه ما بخش عمده ای از زندگی خود را در ارتباط با دیگران سپری می کنیم یا در فکر آن به سر می بریم . تحقیقات نشان داده است که ۷۵ درصد اوقات روزانه ما صرف ارتباط با دیگران می شود و شاید بتوان گفت ۷۵ درصد موفقیت های ما نیز به روابط با دیگران وابسته است.

برقراری ارتباط با دیگران برای بشر که موجودی اجتماعی است یک امر طبیعی و مهم به شمار می‌آید. از آنجایی که ما انسانها به شکل گروهی زندگی می‌کنیم، چه بخواهیم و چه نخواهیم دائماً در حال برقراری ارتباط با دیگران هستیم.
موفقیت ،زمانی حاصل می شود که بتوان از این عملکرد غریزی انسان بهره برد و با کسب مهارت لازم، ارتباط خوب و موثری را برقرار کرد.

مهارت ارتباط با دیگران دارای ابعاد مختلفی است که آموختن و به کارگیری هر یک از آنها به تکمیل این مهارت و اثر گذاری آن کمک می کند. که عبارتند از :

     ۱- مهارت گوش دادن

     ۲- مهارت سخن گفتن

     ۳- مهارت خوش پوشی و زیبایی

     ۴- مهارت نگاه کردن

     ۵- مهارت رفتار

اولین گام در برقراری ارتباط بهینه آن است که شما موانع موجود در هر یک از مراحل فوق و اجزای تشکیل دهنده ارتباط را به خوبی شناسایی و برطرف کنید. به عنوان مثال اگر وضع ظاهری شما مناسب نباشد و یا به فرد مقابل خود دقت لازم را نداشته باشید ، نباید انتظار داشته باشید که پیامتان به خوبی درک یا تفسیر شود و یا استفاده نابجا از کلمات و یا زبان بدن ، در نظر نگرفتن شرایط مخاطبان و موقعیتی که آنها دارند، می‌تواند ارتباط را مختل ساخته و مانع ارتباط موثر شود.

بنابراین باید در معاشرت با روی گشاده و نرمی و مهربانی با همه رفتار نمود و تند خویی با هرکس که باشد بد است. اگر خود را در سطح دیگران قرار دهیم واز زبان آنها برای انتقال نقطه نظرهای خود استفاده کنیم ، اغلب به نتیجه دلخواه می رسیم و با دیگران در سطح خود آنها ظاهر شدن همان برقراری ارتباط موثر می باشد.  بعضی ها گمان می کنند که ارتباط فقط شامل حرف زدن، نوشتن و یا بحث کردن است ، اینها از عناصر مهم ارتباطی هستند ولی در واقع ارتباط را رفتاری می گوییم که پیامی در خود دارد که توسط طرف مقابل ما درک می شود ، خواه شفاهی باشد یا غیر شفاهی ، آگاهانه یا ناآگاهانه ، عمدی و … . ولی اگر ادراک شود ، جنبه پیام ارتباطی پیدا می کند و همین عدم درک پیام رابطه را مختل و نارسا می سازد . ارتباطات عامل و منشا بسیاری از شادیها وغصه ها و رنجهای زندگی است ، زندگی شاد ، زندگی سرشار از دوستی است . روشن است که با افراد متفاوت ، رفتارهای متفاوتی خواهیم داشت تاکید بر خصوصیات مشترک ارتباط را موثر می کند ، ما انسانها با یکدیگر مشترکات فراوان داریم ، با کمی تمرین می توان خود را همراه دیگران بیابیم و با آنها دوست و همراه شویم .

نقشآراستگی ظاهر در ارتباط

یکی از مهمترین مواردی که در ارتباط افراد باید مورد توجه قرار گیرد نیز زیبایی و آراستگی ظاهر است که نقش مهمی را در ارتباط کارآمد دارد و باعث جذب حداکثری و ارتباط موثر در تشکل ها می شود .

زیبایی و آراستگی از اموری است که در نهاد انسان قرار داده شده است تا علاوه بر اینکه خود را زیبا جلوه دهد ، محیط پیرامون خود را نیز زیبا نماید.

توجه به زیبایی که در نهاد بشر قرار داده شده است باعث گردیده تا صاحبان مشاغل هم به دنبال جذب مشتری خود از طریق زیبا سازی محیط کار و تولیدات بروند تا درآمد بیشتری را از این طریق عائد خود نمایند.
آراستگی ظاهری که ازجمله ویژگی های ظاهری انسان است ، عبارت است از رسیدگی به وضع ظاهری از نظر پاکیزگی ، نظم در پوشاک ، چهره ، و …. ، به منظور استفاده بهینه از امکانات موجود و لباسهایی که در عین سادگی ، تمیز و مرتب اند . به عبارت دیگر ، رعایت نظم و پاکیزگی در پوشاک وچهره ، به گونه ای که مانع از تنفر و آزردگی دیگران گردد.

بهترین راه برای پرداختن به این مقوله و استفاده خود از آن و ترویج این روش و مهارت مهم در زندگی به دیگران ، معرفی الگویی قابل قبول به دیگران است . بررسی سیره و روش زندگی پیامبر در زمینه آراستگی ظاهری ایشان ملاک ها و مواردی را که در آراستگی ظاهری نقش مهمی را دارند به ما معرفی می کندکه می بایست آنها را به کار ببندیم ؛ بدون شک اگر پیامبر به آراستگی ظاهر خود توجه نمی کردند هیچ وقت نمی توانستند جذابیت زیادی داشته باشند و افراد زیادی را به دین اسلام دعوت کنند و این از نشانه های موفقیت ایشان است:

     ۱- آراستن سر وصورت

رسول خدا (ص)که اسلام مجسم است وضعیت ظاهری( سر وصورت) خود را کلاً به پنج طریق آراسته می نمودند: ۱- اصلاح موهای سر وصورت ۲- شستن موی سر ومحاسن ۳- روغن مالیدن به آنان ۴- خضاب ۵- سرمه ۶- آینه وشانه.

     ۲- لباس و پوشش

پیامبر اعظم (ص) که توان تهیه کردن و پوشیدن بهترین لباس ها را از نظر قیمت و کیفیت داشتند، آراستگی ظاهری نیز مورد توجّه آن حضرت بوده است ؛ آراستگی ، تنها منحصر به تجمّل هایی که امروزه در اکثر جوامع اسلامی به خاطر بی اطلاعی ازسیره نبوی رایج شده وآراستن را فقط در پوشیدن لباسهای گران قیمت و فاخر می دانند ،   نیست ؛ زیرا آراستگی با لباس های ساده و ارزان قیمت نیز ممکن است؛ پیامبر(ص) از ساده ترین پوشاک آن زمان استفاده می کرد و در مواردی هم لباس های درشت و خشن بر تن می کرد . ایشان حتی در رنگ لباس و کشف و جنس آن نیز دقیق بودند و به تناسب محیط و اقتضاء زمان رنگ و نوع پوشش خود را انتخاب می کردند.

     ۳- بهداشت دهان و دندان

مسواک زدن و رفع بوی بد دهان از سفارشات ایشان است که عدم توجه به این دو مورد باعث آزردگی طرف مقابل شما هنگام صحبتتان خواهد شد و سعی می کند نزدیک شما نیاید .

     ۴- استعمال عطر و بوی خوش

از سنت های پیامبر استعمال بوی خوش بود به طوری که هنگامی از کوچه ای می گذشتند ، دیگران     می توانستند از بوی خوشی که در کوچه پیچیده بود متوجه شوند که پیامبر از این محل گذشته اند و دیگران را هم سفارش به معطر نمودن خویش می کردند .

مهارتگوش دادن در ایجاد ارتباط موثر در تشکل ها

امروزه خوب گوش دادن و شنیدن حرفها و سخنان مخاطب، امتیاز ویژه ای برای کسب موفقیت و جلب اعتماد و احترام افراد و ایجاد ارتباط مناسب با مخاطبان است.

گوش ندادن مناسب به حرفهای مخاطبتان سبب می شود در او احساس ناخوشایندی نسبت به شما ایجاد گردد که گویا شما به سخنان او میلی ندارید و یا اصلا برای شخص او ارزشی قائل نیستید و به این شکل باعث دلزدگی و عدم رغبت فرد مقابل به شما و گروه و تشکلتان خواهد شد.

گوش دادن فعّال ،کلید راه یابی به موفقیت در ارتباطات بین فردی است ،که در جریان آن، سخنگو به طور کامل از طرف گوش دهنده مورد توجه قرار می گیرد و گوش دهنده از طریق رفتار غیر کلامی نشان می دهد که کاملاً  با شخصی که صحبت می کند همراه است و این امر باعث بهبود ارتباط می شود.

یکی از خصوصیات اخلاقی پیامبر گرامی اسلام (ص) دقت نظر و گوش کردن به صحبتهای دیگران بود. به این شکل که هنگامی که کسی سخن می گفت با دقت و آرام به سخنان او گوش می داد و بعد با متانت پاسخ او را می داد. و حتی دربرابر بی احترامی برخی افراد در سخن گفتن باز هم کامل گوش می داد و بعد سخن می گفت . (سنن النبی)
یکی از معضلات امروز در بسیاری از افراد بی توجهی نسبت به این مهارت بزرگ است که آمیخته به موانع و مشکلاتی شده که رفع آنها می تواند ما را به موفقیت و ایجاد رابطه ای پایدار در بین افراد تشکل و دوستانمان برساند . تعدای از این موانع در زیر ذکر می شود :

     ۱- داوری و قضاوت عجولانه

یکی از مهم‌ترین موانع خوب گوش دادن داوری یا قضاوت است. یعنی از ابتدا در مورد شخصیت گوینده داوری می‌کنید و با زدن برچسبی به او ، به خودتان اجازه می‌دهید به صحبت‌های او اهمیتی ندهید و حتی اگر به حرف‌هایش گوش می‌دهید ، مدام به فکر پیدا کردن دلایلی برای اثبات آن برچسب از میان صحبت‌های خودش هستید.

     ۲- گزینش بدون دلیل

به این معنی که حرف‌های گوینده را می‌شنوید و از کنار بقیه صحبت‌هایش بی‌تفاوت عبور می‌کنید.

     ۳- توجه به جواب دادن

یعنی آن‌قدر برایتان مهم است که پاسخ حرف‌هایش را بدهید که نمی‌توانید حرف‌هایش را بشنوید. ذهنتان مدام درگیر پیداکردن پاسخ مناسب برای طرف مقابل است. او صحبت می‌کند و شما در ذهن خود مرور می‌کنید چه جوابی بدهید.

     ۴- حق به جانب گرفتن خود

یعنی از شنیدن هر سخنی که شما را کمتر از حد عالی یا آن حدی که خودتان انتظار دارید معرفی کند، آشفته می‌شوید و برای فرار از شنیدن این حرف‌ها ، فریاد می‌کشید ، موضوع را عوض می‌کنید ، توجیه می‌کنید ، بهانه می‌آورید و یا فرد را متهم می‌سازید . با این کار به شکلی با انتقاد وارد شده برخورد می‌کنید.

     ۵- پند و اندرز بی جا

چنین افرادی بعد از مدت کوتاهی که ساکت بوده و حرف نزده‌اند ، به میان صحبت دیگران می‌پرند و برای راهنمایی دادن، پند و اندرز را شروع می‌کنند . این در حالی است که هنوز مطالب به درستی برایشان تفهیم نشده است و حتی اگر تمام مطالب را هم درک کرده باشند ممکن است نصایح آنان اصلا به درد نخورد.

چگونگی همراهی با فرد مقابل:

     ۱- با نشان دادن علائمی از خودتان مثلا برقراری ارتباط چشمی در مقام تایید ، سر تکان دادن و لبخند زدن .

     ۲- اعلام درک و برداشت خود از گفته‌های طرف مقابلتان برای اینکه گام به گام با او پیش بروید و علاوه بر آن وی اطمینان حاصل کند که شما به سخنان او گوش می‌دهید.

     ۳- یادداشت برداری در صورت نیاز از سخنان طرف مقابل در جهت اعتماد سازی و القاء اطمینان در فرد .

به کار بستن و انجام آنچه گفته شد می تواند در ایجاد رابطه ای محکم و مفید در فضای تشکل خصوصا از جانب مدیر و مسئول مربوطه موثر باشد . به گونه ای که بعد از شنیدن حرف طرف مقابل نوبت آن می‌رسد که واکنش خودتان را نسبت به صحبت‌های او نشان بدهید . در این مرحله بی‌آنکه داوری کنید ، باید بتوانید تمام مطالب گفته شده را به ذهن بسپارید و به آرامی افکار، احساسات ، نقطه ‌نظرها و خواسته‌های خودتان را مطرح سازید. برداشت درونی خودتان را بگویید و مواظب موانعی که بر سر راه گوش دادن است، باشید.

ادامه دارد …..