افزایش ۱۹ درصدی بازدیدکنندگان راهیان نور /۴۵ شناسنامه برای یادمان‌های راهیان نور تهیه کردیم

72785

رئیس ستاد مرکزی راهیان نور کشور از تهیه ۴۵ شناسنامه برای یادمان های راهیان نور خبرداد و گفت: نقش صدا و سیما در افزایش کمی و کیفی راهیان نور بی بدیل است.

به گزارش صالحین تهران بزرگ؛ سردار سرتیپ بسیجی دکتر بهمن کارگر در مصاحبه اختصاصی با خبرنگارخبرگزاری صدا و سیما افزود: از روز ملی راهیان نور که بیستم اسفند است تا امروز تعداد زیادی از افراد به سه استان خوزستان،‌ ایلام و کرمانشاه سفر کرده اند.
وی با بیان اینکه البته اردوهای راهیان نور در طول سال در ۷ استان کشور برگزار می شود ادامه داد: در واقع ۵۶ یادمان در استان های خوزستان،‌ ایلام، کرمانشاه،‌ کردستان،‌ آذربایجان غربی، هرمزگان و بوشهر داریم که  این اردوهای راهیان نور برای بازدید از این یادمانها در طول سال دایر است.

رئیس ستاد مرکزی راهیان نور کشور گفت: البته در ایام تعطیلات نوروزی از نظر کمی و کیفی بیشتر بازدیدکنندگان به مناطق استانهای خوزستان، ایلام و کرمانشاه سفر و از یادمان ها زیارت می کنند.

وی افزود: ‌در خود استان خوزستان ،‌ هزاران نفر مختص بازدید کنندگان این استان است که از ۱۹ یادمان در استان خوزستان بازدید داشته اند.

سردار کارگر ادامه داد: ۱۹ یادمان استان خوزستان نیز شامل خود اروند، کربلای ۴ یا همان علقمه، ‌شرق کارون، شلمچه، نهر خیین، پاسگاه زید، طلائیه، حور، دهلاویه، چزابه، فکه، فتح المبین، دو کوهه، شهید محمودوند، شهید سبحانی، کانال کمیل، هنزله، سید الشهدا و خود هویزه هستند که بیشترین بازدیدکنندگان را داشته اند.

سردار کارگر گفت: در استان ایلام نیز مناطق قلاویزان، میمک یا شهید کشوری، ‌شرهانی،‌ والفجر یک و سه راه جندالله بیشترین بازدید کنندگان اردوهای راهیان نور را داشته اند.

وی افزود: در استان کرمانشاه نیز بیشتر بازدیدهای اردوهای راهیان نور از منطقه سر پل ذهاب، پادگان ابوذر، مطلع الفجر و منطقه سومار صورت گرفته است.

رئیس ستاد مرکزی راهیان نور کشور سال گذشته بیش از ۵ میلیون نفر از ۵۶ یادمان مناطق دفاع مقدس در ۷ استان بازدید کردند گفت: از سال گذشته تاکنون بیش از ۸۰ درصد بازدیدکنندگان بین ۱۵ تا ۳۰ سال بودند که آمار قابل توجهی است.

وی افزود: از نظر تفکیک جنسیتی نیز حدود ۵۷ درصد بازدیدکنندگان را مردان و ۴۳ درصد را زنان تشکیل می دهند.

سردار کارگر با بیان اینکه بیش از ۵۰ درصد کسانی که در این ایام نوروز از مناطق دفاع مقدس بازدید کردند بار اولی بودند، گفت: از میان بازدید کنندگان (نوروز امسال) ‌۵۰ درصدشان کسانی بودند که  نخستین بار از این مناطق بازدید می کردند.

وی افزود: ضمن اینکه ۱۹ درصد امسال نسبت به سال گذشته افزایش بازدید کننده و زائرین مناطق راهیان نور را داشتیم.

رئیس ستاد مرکزی راهیان نور کشور گفت: در واقع سالروز راهیان نور نهم اردیبهشت ماه است که هر سال در این روز در سر پل ذهاب در منطقه” بازی دراز” این مراسم برگزار می شود.

وی ادامه داد:‌ البته روز قبل از آن سالروز شهادت شهید شیرودی است که یادمان آن نیز در آن روز در منطقه برگزار می شود و در واقع از روز هشتم و نهم اردیبهشت ماه از منطقه سر پل ذهاب بازدیدها را شروع می کنیم و تا سال بعد در همان روز به اتمام می رسد.

سردار کارگر درباره تاثیر این بازدیدها نیز گفت:‌ همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند راهیان نور از فراموش شدن و تحریف دوران دفاع مقدس جلوگیری می کند.

وی افزود: البته اکنون یادگاران دوران دفاع مقدس را در میان خود داریم که خیلی از راویان ما کسانی هستند که خودشان رزمنده بودند و وقتی اینها در مناطق حضور پیدا می کنند و حادثه بزرگ دوران دفاع مقدس را روایت می کنند برای نسل جوان باورپذیری خیلی بیشتری دارد.

سردار کارگر گفت:‌ البته هنوز هم مبارزه ما ادامه دارد و ما در حال جنگ هستیم که این جنگ، جنگ نرم است که جنگ نرم شباهت هایی با جنگ سخت دارد اما خیلی پیچیده تر از جنگ سخت است.

رئیس ستاد مرکزی راهیان نور کشور افزود: مسلما این جوانانی که برای بازدید به این مناطق می روند و رشادت های هم سن و سال های خود را در آن ایام می بینند اثرات خیلی فراوانی دارد.

وی ادامه داد:‌ زائران مناطق راهیان نور سفیران جهاد و شهادت هستند و در واقع آن فرهنگی که در آن مناطق مشاهده می کنند در بین مردم آن را ترویج می کنند.

سردار کارگر گفت‌:‌ الحمدلله ملت ما همیشه آماده است و شعار امسال نیز «ما آماده ایم» است که مسلما بازدید کنندگان از مناطق این فرهنگ را منتقل می کنند.

وی افزود:‌ موضوع راهیان نور تاثیر فراوانی در فرهنگ عمومی ما داشته است و ما هرچه داریم از شهدا است و اگر امروز امنیت داریم از قِبل کسانی است که آن روز رفتند و از ایران و اسلام دفاع کردند.

سردار سرتیپ بسیجی دکتر بهمن کارگر به افزایش حضور بازدیدکنندگان در مناطق راهیان نور با خودرو شخصی اشاره کرد و افزود: یکی از اتفاقاتی که در بحث راهیان نور از چند سال اخیر رخ داده است افزایش حضور بازدید کنندگان در مناطق عملیاتی دفاع مقدس با ماشین شخصی است.

وی ادامه داد: بر اساس آماری که از سال گذشته داریم در سال بیش از ۳۵ درصد بازدید کنندگان از راهیان نور با ماشین های شخصی در این مناطق حضور پیدا می کنند که این آمار روز به روز رو به افزایش است.

رییس ستاد مرکزی راهیان نور کشور در ادامه به بحث بکارگیری خادمان راهیان نور اشاره کرد و گفت: برای اینکه در طول سال به بازدیدکنندگان راهیان نور خدمات ارائه شود، ۲۷ هزار خادم به طور افتخاری همکاری می کنند.

وی افزود: همچنین ۱۵ هزار مبلغ همراه با کاروان اعزام می شوند که همه اینها از روحانیان قرارگاه راهیان نور حوزه علمیه هستند.

سردار کارگر در ادامه با بیان اینکه ۲۵ هزار راوی داریم، گفت: این ۲۵ هزار راوی شامل استادراوی، راوی رزمنده و راویان جوان هستند که در واقع راویان جوان در دوران دفاع مقدس نبودند اما راوی گری را آموزش دیده اند.

وی افزود: در مجموع  ۲۰۰ هزار نفر در شبکه راهیان نور برای خدمت رسانی به زائران و بازدید کنندگان مناطق عملیاتی دفاع مقدس انجام وظیفه می کنند که شامل؛ خادمین، مبلغین، راویان، پلیس همراه کاروان، مسئولان کاروان و رانندگان هستند که مجموعه ای از خدمات را در یادمان های دوران مقدس به بازدید کنندگان ارائه می دهند.

رئیس ستاد مرکزی راهیان نور در ادامه به افزایش ظرفیت شب مانی در مناطق عملیاتی دوران دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: با ظرفیت سازی که در یادمان های دوران دفاع مقدس صورت گرفته، به ویژه در خود منطقه خوزستان می توانیم به ۱۰۰ هزار بازدید کننده سرویس بدهیم، به طوری که شب در آن مناطق بمانند.

وی با بیان اینکه پیش از این چنین امکانات و ظرفیتی در این مناطق وجود نداشت، افزود: از سه سال پیش تلاش های صورت گرفت تا در سراسر مناطق این سه استان خوزستان، ایلام و کرمانشاه ظرفیت سازی برای اقامت شبانه بازدید کنندگان صورت گیرد که اکنون بیش از  ۱۲۰ هزار نفر می توانند دراین مناطق اقامت شبانه داشته باشند.

سردار کارگر با بیان اینکه تلاش های همه جانبه ای از مجموعه لشکری و کشوری صورت گرفته است تا این خدمات به زائران و بازدیدکنندگان راهیان نور داده شود، گفت: امسال می توانیم حدود ۶ میلیون نفر از زائران و بازدید کنندگان را در مناطق عملیاتی راهیان نور پذیرا باشیم.

وی با بیان اینکه ما هر چه قدر ظرفیت ها را بالا ببریم قابلیت حضور مردم در این مناطق بیشتر خواهد شد، افزود: امیدواریم در چشم انداز ۱۴۰۴ طوری زیرساخت ها را ارتقاء دهیم که بیش از  ۱۰ میلیون نفر از مردم را در این مناطق پذیرایی کنیم.

سردار کارگر با بیان اینکه صدا و سیما ارتقاء کمی و کیفی چشمگیری در برنامه های خود داشت افزود: یکی از کارهای خوبی که امسال در راهیان نور انجام شد، احداث قرارگاه رسانه ای راهیان نور کشور است که مسئولیت آن با صدا و سیماست و واقعا جای تشکر دارد.

وی گفت: صدا و سیما امسال ۹ مرکز به عنوان مرکز خط مقدم در قرارگاه رسانه ای خود در ۷ استان قرار داد که دو مرکز در استان خوزستان، دو مرکز در آذربایجان غربی و بقیه استان ها نیز هر کدام یک مرکز قرار دارد.

رئیس ستاد مرکزی راهیان نور با بیان اینکه نقش صدا و سیما در افزایش زائران راهیان نور بی بدیل است، گفت: سال ۸۴ تعداد بازدید کنندگان از مناطق راهیان نور، ۴۰۰ هزار نفر بود اما اکنون سالانه بیش از ۵ میلیون نفر برای بازدید به این مناطق می روند.

وی افزود: یکی از دستگاه هایی که نقش فوق العاده موثری در این کار داشته، صدا و سیماست و در همین ایام عید نیز دیدیم که فعال ترین دستگاه صدا و سیما بود و در بازدیدی هم که از مناطق داشتیم دیدیم که دوستان صدا و سیما پای کار هستند و سخت تلاش می کنند.

سردار کارگر گفت: امسال در تمام برنامه های جاری صدا و سیما به موضوع راهیان نور پرداخته شد و حتی از طرف برنامه خندوانه آقای بقایی به منطقه شلمچه رفته بود که کار بسیار زیبایی است.

وی افزود: همچنین یکی دیگر از کارهای خوبی که امسال در خود صدا و سیما انجام شد، رادیو بهاران و استودیو سیمای بهاران بوده که مختص صدا و سیماست.

رئیس ستاد مرکزی راهیان نور کشور گفت: یکی دیگر از کارهای خوبی که در مناطق عملیاتی راهیان نور انجام می شود، ساماندهی فعالیت خبرنگاران افتخاری است که در مناطق دفاع مقدس حضور دارند.

وی افزود: ۲۵۰ خبرنگار افتخاری در سراسر این مناطق فعالیت می کنند و تلاش آن‌ها به ویژه در ایام نوروز قابل توجه است.

سردار کارگر در ادامه به جشنواره رهآورد سرزمین نور اشاره کرد و گفت: این جشنواره از ۲۰ اسفند تا آغاز سال جدیددر مجموعه راهیان نور برگزار شد که این کار نیز یک کار زیبای فرهنگی بود و هر شب یکی از دستگاه ها مسئولیت برگزاری آن را بر عهده داشت.

وی افزود: امسال ۳۲ هزار اثر فرهنگی به دبیرخانه جشنواره رسید که شامل فیلم، عکس و دل نوشته است و حتی فیلم های مستند، فیلم های نمایشی کوتاه نیز به جشنواره راه یافتند.

رئیس ستاد مرکزی راهیان نور کشور در ادامه به اجرای نمایش بزرگ فصل شیدایی در خرمشهر اشاره کرد و گفت: به  مدت ۱۰ شب این نمایش اجرا شد که از خود عوامل سینما و تئاتر در این کار شرکت کردند.

وی افزود: ۲۵۰ نمایش رزمی – فرهنگی داشتیم که خیلی مورد استقبال بازدیدکنندگان راهیان نور قرار گرفت.

سردار کارگر در ادامه به شناسنامه دار شدن یادمان های مناطق راهیان نور اشاره کرد و گفت: این یادمان ها در جاهایی انتخاب شده اند که یک حادثه بزرگ دوران مقدس در آن مناطق اتفاق افتاده است.

وی افزود: تاکنون ۴۵ شناسنامه برای این یادمان ها تهیه کرده ایم که حدود  ۳۰۰ هزار شمارگان داشته که همه اینها چاپ شده و در اختیار بازدیدکنندگان قرار گرفته و هر کدام از کتابچه ها نیز، تابلوی یک یادمان است.

رئیس ستاد مرکزی راهیان نور کشور در ادامه به بحث نفوذ دشمنان اشاره کرد و گفت: یکی از راه هایی که می توان جلوی نفوذ دشمن را گرفت، برگزاری اردوهای راهیان نور است.

وی افزود: راهیان نور یک نماد وحدت ملی در میان مردم است چون هر کس با هر سلیقه ای و تفکری در این مناطق حضور پیدا می کند و از عرق ملی و اسلامی برخوردار است.

سردار کارگر گفت: البته یکی از کارهایی که در بحث راهیان نور انجام می دهیم، این است که جلوی ورود مسائل جناحی به این حوزه را می گیریم و در واقع در آنجا کارهای سیاسی به معنای جناحی انجام نمی شود.

وی همچنین به حضور مسئولان اجرایی در ایام نوروز در مناطق راهیان نور اشاره کرد و افزود:‌ ۴ نفر از اعضای هیات دولت در ایام نوروز در این مناطق حاضر شدند که از جمله آن‌ها معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری، رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و رئیس بنیاد شهید بودند.

وی ادامه داد: در شورای سیاست گذاری راهیان نور حدود ۵ نفر از دولت شرکت می کنند که در حد معاون وزیر هستند و از وزارتخانه های آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری و جهاد کشاورزی، سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و نماینده تام الاختیار رئیس جمهور در جلسات شورا حضور دارند.