کشورهای اسلامی منافع راهبردی خود با ایران را فدای رابطه با عربستان نخواهند کرد

139311091225504354622994

یک کارشناس لبنانی با اعلام اینکه عربستان در متحد کردن هم پیمانان علیه ایران با شکست روبرو شده تاکید کرد که کشورهای اسلامی و بزرگ منافع فراوانی در رابطه با ایران دارند و این رابطه را قطع نخواهند کرد.

به گزارش خبر گزاری صالحین تهران بزرگ: “طلال عتریسی” کارشناس مسائل سیاسی لبنانی تاکید کرد که عربستان در گردهم آوردن هم‌پیمانان خود علیه ایران ناکام مانده است.

وی گفت: اعدام شیخ نمر النمر و ایجاد بحران از سوی عربستان برای منحرف کردن نگاه‌ها به سوی بحران جدید علیه ایران است که به این وسیله مسئله مبارزه با تروریسم به حاشیه خواهد رفت.

وی ادامه داد، به نظر می‌رسد که عربستان هدف دیگری نیز از این اقدام خود دنبال می‌کند و آن مسئله منتقل کردن بحران داخلی خود به خارج از کشور است، تمامی گزارش‌ها نشان دهنده وجود اختلافات میان ولی عهد و جانشین ولی عهد دارد.

عتریسی خاطرنشان کرد، سعودی‌ها با وجود گذشت ۹ ماه از جنگ در یمن هیچ دستا‌وردی کسب نکرده‌اند و سعی دارند با بحران آفرینی و جمع کردن کشورهای عربی حداقل یک پیروزی علیه ایران به ثبت برسانند.

وی در ادامه سخنان خود گفت: به نظر من عربستان نتوانسته هم پیمانان خود را علیه ایران متحد کند، این تصمیم سعودی‌ها باعث به حاشیه راندشان شد و آنان تنها توانستند سه کشور کوچک و کم‌تأثیر بحرین، جیبوتی و سودان را با خود همراه کنند درحالی که دیگر همپیمانان آل سعود تنها  با آنان مدارا کردند ولی روابط خود را با جمهوری اسلامی ایران قطع نکردند، کشورهایی مانند قطر ترکیه و امارات و تمامی کشورهای اسلامی دیگر روابط خود را با ایران قطع نکردند.

وی با تاکید بر رابطه همه کشورهای اسلامی با ایران و ذینفع بودند آنان از این رابطه گفت: عربستان در این اقدام شکست خورده و نتوانست هیپیمانانش را علیه جمهوری اسلامی ایران متحد کند کشورهای اسلامی و بزرگ به‌طور حتم تبدیل شدن به یک دنباله رو سیاسی برای عربستان را نخواهند پذیرفت. این کشورها منافع فراوانی در ارتباط با ایران دارند و به‌طور حتم قطع ارتباط با ایران را نخواهند پذیرفت.

عتریسی در خصوص آینده آل سعود گفت: خاندان آل سعود در مرحله کنونی در خصوص قطع ارتباط با ایران اختلافی با یکدیگر ندارند اما این خانواده به‌زودی زود با مشکلات اقتصادی و اجتماعی فراوانی که علائم آنها در حال بروز است، روبرو خواهند شد.

وی ادامه داد: مشکلات اقتصادی پیش‌رو و به‌ویژه پایین آمدن قیمت نفت باعث خواهد شد که سعودی‌ها از بودجه زیرساخت‌ها کاسته و فشار اقتصادی فراوانی را به مردم تحمیل کنند که این مسئله نیز به نوبه خود مشکلات اجتماعی فراوانی را رقم خواهد زد.

این کارشناس لبنانی در پایان تاکید کرد: سعودی‌ها بدون اینکه هیچ دستاوردی داشته باشند ده‌ها میلیارد دلار در جنگ‌های سوریه و یمن هزینه کردند، خاندان سعودی به‌زودی به‌دلیل جنگ‌های بی ثمر و هزینه‌های سنگینی که در سوریه و یمن از دست دادند با مشکلات فراوانی روبرو خواهند شد.