فروپاشی گروههای تروریستی متحد آمریکا در سوریه

13920513115342803932944

گروههای تروریستی متحد آمریکا یکی پس از دیگری در حال فروپاشی هستند بدون اینکه واشنگتن واکنشی نشان دهد، حال آنکه این واشگتن بود که تا پیش از این جدیدترین تسلیحات از جمله موشک های ضد تانک « تاو» را در اختیار آنان قرار می داد.

به گزارش صالحین تهران بزرگ، به نقل از روزنامه السفیر، گروههای تروریستی متحد آمریکا یکی پس از دیگری در حال فروپاشی هستند بدون اینکه واشنگتن واکنشی به این وضعیت نشان دهد، حال آنکه این واشگتن بود که تا پیش از این جدیدترین تسلیحات از جمله موشک های ضد تانک « تاو»  را در اختیار آنان قرار می داد،  هر چند همه این سلاح ها به عنوان غنیمت از انبارهای مهمات جبهه النصره سر درآورد؛ گروهی که <مریکا آن را در فهرست گروههای تروریستی قرار داده است.

نابودی گروه تروریستی لشکر ۱۳ به دست النصره

در این میان آمریکا گروه موسوم به «لشکر ۱۳» را که خود آموزش داده و از آن حمایت می کرد،در فهرست گروههای به اصطلاح «میانه رو» قرار داد اما این گروه به دست النصره نابود شد.

این گروه در حالی به دست النصره فروپاشید که در کمتر از یک سال گذشته بیش از ۱۱ گروه همین سرنوشت را پیدا کردند که از بین آنان می توان به گروه موسوم به «جبهه انقلابیون سوریه» و «جنبش حزم» اشاره کرد.

فروپاشی سریالی گروههای تحت حمایت آمریکا در سوریه

اما نکته قابل توجه سرعت فروپاشی گروههای به اصطلاح میانه رو در قبال جبهه النصره و خودداری آنان از همراهی با النصره در نبردهای سخت سوریه است به این معنی که در بیشتر موارد یک گروه به اصطلاح میانه رو که به دست آمریکا آموزش دیده است، مقرها و انبارهای سلاح خود را به النصره تسلیم می کند تا در مقابل جان اعضای خود را حفظ کرده و از منطقه تحت اشغال خود به نفع النصره بیرون برود.

این در حالی است که به عنوان مثال گروه موسوم به لشکر ۱۳ از سه ماه پیش اعلام کرد که با استفاده از تانک های ارتش سوریه در جریان نبرد در حومه شمالی حماه  علیه نیروهای سوری مبارزه کردند.

واشنگتن حامی شماره یک مخالفان ارتش سوریه

جالب اینکه آمریکا مدعی است که برنامه آموزشی آن برای گروههای مختلف در سوریه مشروط به مبارزه این گروهها علیه داعش است، اما واقعیت این است که واشنگتن حامی شماره یک گروههایی است که علیه ارتش سوریه مبارزه می کنند.

به عبارت بهتر این واشنگتن بود که زرادخانه تسلیحاتی این گروهها را به موشک تاو مجهز کرد و با این کار در مسیر پیشروی ارتش سوریه در مناطق مختلف این کشور مانع تراشی کرد.

به هر حال نابودی لشکر ۱۳ غیر منتظره نبود زیرا استان ادلب واقع در شمال سوریه از چند روز پیش صحنه ناآرامی های حاصل از اختلافات بر سر «پرچم انقلاب» و ماهیت و نوع تکاپوی مربوط به پنجمین سالگرد شعله ور شدن آتش بحران در سوریه بود.

تلاش برای اسلامی جلوه دادن گروههای ضد سوری

در شرایطی که یک جریان که به ظاهر فعالان رسانه ای آن را هدایت می کنند و در واقع کشورهای حامی تروریسم در پس آن قرار دارند، در تلاش برای بازگرداندن پرچم گروه موسوم به «ارتش آزاد» یا همان پرچم قیمومیت فرانسه بودند تا اینگونه وانمود کنند که این گروه پس از دو سال و نیم مدفون بودن در گذرگاه باب الهوی بار دیگر حیات خود را از سر گرفته است، یک گروه دیگر به رهبری جبهه النصره و جند الاقصی در صدد سوء استفاده از پنجمین سالگرد شعله ور شدن بحران در سوریه برآمدند تا پرچم سیاه را علم کرده و ماهیت اسلامی گروههایی را که علیه نظام حاکم سوریه مبارزه می کنند، القا کنند.

در این شرایط شدت کشمکش ها و اوج حملات رسانه ای متقابل به سمت درگیری جدید در حرکت است .

به عبارت بهتر هرچند لشکر ۱۳ بهای این کشمکش ها و درگیری را پرداخت اما تمام شاخص ها  حاکی از این است که حمله به این گروه دستاویزی برای ارسال این پیام به یک گروه مهم تر از لشکر ۱۳  یا همان «احرار الشام» بود، به این معنی که در پرتو فشارهای موجود علیه جبهه النصره، این  گروه نمی تواند در برابر قدرت گرفتن سایر گروهها سکوت کند زیرا می دانست در نهایت هدف از این کار نابودی النصره و تکیه زدن بر مناطق تحت اشغال در ادلب بود.

قدرت نمایی جبهه النصره

در این شرایط النصره  تقریبا فقط یک گزینه داشت و آن جدیت در رویارویی با لشکر ۱۳ بود صرف نظر از اینکه چه کسانی از آن حمایت می کنند زیرا هنگامی که از حمایت این گروه از فرماندهان احرار الشام با خبر شد در صدد برآمد با استفاده از نابودی آن، این پیام را ارسال کند که دور زدن النصره از هیچ راهی ممکن نیست.

در مقابل نکته مورد توجه سکوت فرماندهان احرار الشام در جریان درگیری ها بین النصره و لشکر ۱۳ بود تا جایی که هیچ یک از فرماندهان آن هیچ اظهاراتی حتی برای آرام کردن اوضاع بر زبان نیاوردند.

بنابراین احتمال زیاد این است که چه بسا فرماندهان سیاسی احرار الشام به نوعی از این درگیری ها احساس آرامش و آسودگی کردند زیرا شاهد حمله جبهه النصره به محل استقرار لشکر ۱۳ در معره النعمان و اطراف آن بودند چرا  که این اقدام موجب می شود اینگونه برداشت شود که النصره نسخه ای از داعش است و این چیزی است که احرار الشام می تواند در آینده  و زمانی که روابط آنان با جبهه النصره رو به انفجار رفت، از آن به نفع خود بهره برداری کند.